Premium obsah

Pesimismus a jak na něj

Pesimismus a jak na něj
„Pesimista je člověk, který se necítí dobře, když se cítí dobře, jelikož se obává, že se bude cítit hůře, až se bude cítit lépe,“ řekl kdysi George Bernard Shaw.

Jak se pozná pesimista neboli škarohlíd?

Škarohlíd je člověk, který zaměřuje svou pozornost na lidská neštěstí, nehody a neshody, analyzuje rizika a životní nejistotu, v každé zkušenosti vidí trápení, nespravedlnost a ublížení. Často sám sebe staví do role oběti – systému, společnosti, života. „Škaro-hlíd“ hledá neštěstí, vždy ho najde a vidí.

 

Na úhlu pohledu záleží

Dnes studie a pozorování z oboru kvantové fyziky dokazují, že „projev a kvalita existence pozorované energie závisí na samotném pozorovateli“. V podstatě ve všem můžeme vidět jak dobro, tak zlo, jak krásu, tak ošklivost, jak přínos, tak zmar… V každé životní zkušenosti je možné vnímat protichůdné kvality. Přestože se na první pohled některé osudové okamžiky našeho života jeví jako traumatické, s odstupem času můžeme začít vnímat jejich přínos. Na druhou stranu některé životní události se jeví jako štěstí a po čase jeho barvy vyblednou. Protichůdná energie jin-jang se prolíná našimi životy ve všech oblastech. Je na vás, na co zaměříte svou pozornost a co budete chtít vidět…

 

Praktické příklady neshod, nehod a nezdarů s pozitivním přínosem

Co dobrého se skrývá za nepříjemnými zkušenostmi? Interpretace každé z nich přísluší pouze tomu, kdo ji sám prožívá, neboť právě ten je schopen vnímat její přínos. Pro inspiraci nabízím tyto vhledy:

Hádka/neshoda s partnerem/kolegou/kamarádkou vám může pomoci nastavit si své hranice a umět říkat „ne“, do budoucna tak šetřit svou životní energii a třeba předejít nemoci či vyhoření.

Nehoda či zranění může být výzvou k zastavení, zklidnění se a k větší bdělosti, která vám třeba i zachrání život.

Nemoc vás může přimět k tomu, přistupovat ke svému životu jinak a obvyklé věci začít dělat jiným způsobem než dosud. Tím spíš, pokud se vám stejné nemoci, nehody či neshody stále opakují…

 

5 PRAKTICKÝCH KROKŮ proti životnímu pesimismu

1. Uvědomte si, že máte možnost volby svého úhlu pohledu.

Vaše volba je vaším vědomým rozhodnutím a nikdo jiný než vy sami za ni nenese zodpovědnost. Chcete se utápět v utrpení? Vaše volba. Chcete vidět a žít krásu a štěstí? Vaše svoboda rozhodnutí.

2. Ve všem, co vás potká, hledejte přínos a obohacení.

Jakkoli nepříjemná situace se může zdát, vždy vás někam posune, přinese nová poznání a změnu postoje, který příště může zachránit život váš anebo někoho blízkého.

3. Propusťte včerejšek.

Pusťte traumata, křivdy a domněnky minulosti, ke kterým máte tendenci se vracet a které vás nepříjemně „rozvibrovávají“. Ztrácíte tak svou sílu, kterou můžete využít úplně jinde a jinak – konstruktivně. Včerejšek je tentam…

4. Nechte volnost zítřku.

Zítřek nám není znám… Máte své plány a tužby? Uvědomte si je, vizualizujte si je a pak to prostě pusťte. Odevzdejte to Vesmíru či Bohu. Jak je libo. Nelpěte na svých plánech, pusťte obavy a nejistotu z budoucnosti.

5. Zaměřte svou pozornost na tvorbu dnes.

Přítomný okamžik je jediný bod, ve kterém máte možnost být ve své plné síle a tu využít. Konejte nejlépe, jak umíte, a můžete být teď a tady a nemusíte mít obavy o svou budoucnost.

 

Hlavu vzhůru! Zaměřte pozornost na krásu, radost a hojnost ve všech ohledech.

Zdroj: light-soul.eu

Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.