S radostí je nám fyzicky dobře a příjemně, zatímco negativní stav mysli, pomyšlení na nepříjemnou situaci s emocí strachu nebo frustrace, se v těle objevují nepříjemné pocity. „Pocity jako zlost a radost nejsou nutně závislé na tom, co nás obklopuje. Můžeme si je navodit jednoduše tím, že myslíme na situaci, která tyto emoce přinesla,“ říká lektorka mindfulness Marcela Roflíková. V podstatě můžeme říci, že si můžeme vybrat, jak se cítit a probudit tyto pocity. Radost není výjimkou. A je mnoho důvodů, proč se vyplatí dávat radosti pozornost.

Mysl nerozlišuje mezi skutečností a představou

Zkuste nechat vyvstat vzpomínku na radostný moment z dnešního dne. Nemusíte zaměřovat pozornost jen na ty VELKÉ radosti, všímejte si i těch malých momentů, které vám přinesly lehký úsměv na rty. Na chvíli se se situací zastavte a uvědomte si, co přináší radost do vašeho těla? Kde v těle cítíte radost a její energii? Některé místo v těle příjemně brní, někde se to jakoby tetelí, rozlévá se vám teplo v oblasti srdce a hrudníku? Chcete-li, vyzkoušejte totéž s momentem, který byl stresující nebo vám přinesl vztek.

Podle neurovědců mysl nerozlišuje mezi tím, co se skutečně děje a naší představou. Co si dokážeme představit, má na nás stejný účinek, jako by se to stalo ve skutečnosti. „Radost boostuje naši energii a výkonnost. Kultivování radosti umožňuje rebalancování našeho nervového systému. Pomáhá rychlejšímu zotavení z náročných situací,“ vyjmenovává benefity, které se s radostí pojí lektorka mindfulness. Když nás pravidelně návštěvuje radost, umíme se o sebe lépe postarat, rozšiřujeme si mentální i fyzické zdroje, snadněji řešíme problémy, rychleji se učíme, jsme zdatnější v sociálních dovednostech.

Odstíny radosti

Radost má mnoho podob. Od nadšení, kdy se nám chce skákat do stropu, až po klidnou vnitřní radost. Radost z toho, co se děje okolo nás a pak taky radost, která není závislá na okolnostech. „V mindfulness programu MBSR doporučujeme účastníkům, aby po dobu jednoho týdne monitorovali radostné momenty běžných dnů a zapisovali si je. Někdo začíná pod bodem mrazu, to je s myšlenkou na to, že přece nemá v životě žádnou radost. Patříte-li spíše k těmto lidem, můžete začít sledovat momenty a situace, ve kterých je váš život v pořádku, zkrátka normální. Jsem si jistá, že i na běžné ranní cestě do práce, se dá najít mnoho normálností a budete-li vytrvalí, tak brzy i radostí,“ říká lektokra Marcela.


Na seznam svých radostí se pak můžete kdykoliv podívat. Možná si uvědomíte, kde ve vašem životě radost kvete. A možná budete překvapeni, kolik malých radostí v běžných dnech máte.


Usmějte se na sebe do zrcadla nebo vánoční výlohy. A budete-li chtít nakazit radostí ostatní, tak se třeba zkuste se usmát na kolemjdoucí.


Ať jsou vaše vánoční svátky radostné a potká vás mnoho malých radostných momentů v novém roce!

Zdroj: www.mindfulness-institut.cz