Jazyk je dle ájurvédy zrcadlem těla a odráží náš zdravotní stav. Chuťové pohárky dávají tělu prvotní signál, aby se mohlo lépe připravit nejen na trávení, ale také na pomocnou léčbu.

Trávení a toxiny

Náš zažívací systém se snaží během trávení vstřebat a plně využít všechny prospěšné látky. Na druhou stranu se stejně tak snaží zbavit všech škodlivých látek. Toxiny, které se nám dostávají do těla, mají tendenci se usazovat v našich nejcitlivějších orgánech. Časem takto vznikají různá onemocnění. Během noci se tyto toxiny usazují především na jazyku ve formě povlaku. Tento povlak může sloužit jako dobrý ukazatel našeho zdraví nebo může naopak poukázat na různá onemocnění. Možná o tomto povlaku víte. Opravdový problém ale nastává ve chvíli, kdy s neumytým jazykem něco po ránu vypijeme nebo sníme. V tu chvíli se toxiny totiž dostávají zpět do trávicího systému.

Čím čistit jazyk

Čištění zubů patří pevně do rutiny každého z nás. V případě jazyka tomu tak ještě většinou není. Pokud se rozhodnete o své zdraví pečovat a čistit si pravidelně jazyk, zubní kartáček je k tomuto výkonu nevhodný. Čištění jazyka štětinkami zubního kartáčku toxiny na jazyku totiž pouze rozptýlí po ústní dutině a to není zrovna žádoucí. Ke správnému čištění jazyka nám dobře poslouží škrabka na jazyk. Takový nástroj najdete v drogerii v sekci zubní hygieny. Můžete sáhnout po plastové škrabce, ale v nabídce jsou i kovové. Pokud si nejste ještě zcela jisti, zda vůbec budete schopni pravidelně čištění jazyka podstupovat, pro začátek vám může dobře posloužit polévková lžíce, kterou můžete povlak z jazyka také jednoduše seškrábnout.

Jak na čištění jazyka

Používání škrabky je zcela jednoduché a intuitivní. Začněte co nejvíce v zadní části jazyka. Na začátku to ale moc nepřehánějte, u některých lidí může cizí předmět v zadní části ústní dutiny vyvolat dávicí efekt. Jděte na to tedy pomalu. Umístěte zaoblený konec škrabky na kořen jazyka a pár krátkými tahy stahujte povlak dolů. Akci můžete několikrát opakovat, vždy ale nános ze škrabky odstraňte proudem vody. Jazyk může být ze začátku trochu citlivý, ale sami uvidíte, že se přizpůsobí.

Pozitivní účinky

Díky odstranění povlaku z jazyka odstraníte odpadní látky. Zlepšíte tak stav dásní, osvěžíte svůj dech. Dokonce tím stimulujete i trávení a zlepšíte chuť. Přispějete tím k uvolnění svých nemocí. Jazyk pomocí škrabky nejen čistíte, ale také masírujete. Na jazyku se nachází spoustu reflexních bodů, třeba na dlaních nebo na chodidlech.

Věnujme našemu jazyku větší pozornost, tak jako si dopřáváme masáž zad nebo chodidel a denně si čistíme zuby. Odměnou nám bude lepší trávení a pocit, že do těla už zpět nepouštíme toxiny, které se nám během noci na jazyku usadí.