Vývojáři aplikace Strava zaměřené na pohyb a zdravý životní styl před časem analyzovali aktivity svých uživatelů a z toho vyčetli, že naprostá většina z nich dokázala své novoroční plány týkající se sportu či hubnutí dodržovat sotva tři týdny. Cvičení, na které se s vervou vrhli, zanechali v průměru 19. ledna a poté aktivity omezili nebo na aplikaci rovnou zanevřeli.
Americká studie z roku 2016, která se zaměřila na úspěšnost při plnění novoročních předsevzetí, zjistila, že si je dává zhruba 40 procent lidí, ale z těchto nadšenců následně uspěje sotva jeden z deseti – přesněji řečeno devět procent z těch, kteří se touto cestou vydali – více o studii zde.
Příliš velké cíle nefungují
Ukázalo se například, že z těch odhodlaných sotva 64 procent vydrží zkoušet změnit svůj život déle než první měsíc a pouze 46 procent vydrží déle než půl roku. Mimochodem, čím starší lidé, tím hůře se jim v dodržování předsevzetí dařilo.
Co z toho vyplývá? Že určitou šanci máte, ale ne velkou a o úspěchu rozhoduje i to, jaké si dáte cíle. Když už si nějaké novoroční předsevzetí chcete přece jen dát, držte se ve svém odhodlání spíše při zemi. „Je potřeba si dávat reálná a rozumná předsevzetí. Třeba: Budu jíst zdravě, nebudu se přejídat, ani hladovět. Zbavím se nadváhy. Najdu si sport, který mě bude bavit. Taková předsevzetí, pokud opravdu chcete a něco pro to uděláte, fungují a přinesou výsledky,“ říká Iva Málková, zakladatelka sdružení Stob, které se specializuje na hubnutí a mimo jiné pořádá úspěšné kurzy pro muže i ženy. Jinými slovy, nemá smysl slibovat si, že zhubnete do června dvacet kilo, když dosud se vám nepodařilo kloudně shodit ani pět.
Až bude světlo, půjde to lépe
Problémem není jen nereálnost plánů, ale i jejich načasování – přelom roku se sice nabízí jako doba na velké změny, ale ve skutečnosti se k tomu tmavá část roku, kdy mnoho lidí bojuje s únavou či nachlazeními, moc nehodí. Psychologové doporučují odložit například plán s hubnutím, pravidelným cvičením či to, že se naučíte konečně lépe organizovat svůj čas, na jaro, kdy bude šance na úspěch vyšší.
Samozřejmě, čím dříve, tím lépe, ale pokud jste se k tomu zatím neodhodlali nebo mnohokrát neuspěli, jedno krátké odložení nehraje moc roli.
I tehdy byste však měli být ve stanovování svých cílů realističtí a případně si je rozdělit do více dílčích kroků, protože tak stoupne šance, že skutečně dokážete, co jste si předsevzali. Zároveň je potřeba dávat si konkrétní cíle.
Tohle si neslibujte aneb Proč selháváme?
Chcete více přiblížit důvody, proč jste zatím neuspěli, i když jste se opakovaně pokoušeli změnit svůj život? Tady máte šest hlavních důvodů:
1. Nerealistické cíle
Dobrá novoroční předsevzetí by neměla zahrnovat slova jako „už nikdy“ nebo „už navždy“ stejně jako slib, že zhubnete desítky kilogramů. Samozřejmě, pokud chcete například přestat s kouřením, je záhodno seknout s cigaretami úplně, ale i tady vám to s nějakou dočasnou substitucí půjde lépe.
Chybné jsou i příliš snadné cíle – třeba to, že budete každý týden chodit na hodinovou procházku ostrým tempem. Může se totiž stát, že je snadno splníte a do dalších se nepustíte, protože to přece nebylo těžké a vy nabudete dojmu, že v tomu budete moci kdykoli bez potíží pokračovat.
2. Neodbornost
Zvláště pokud není silná vůle vaší silnou stránkou, měli byste měnit své zvyky a zlozvyky s pomocí odborníka, ať už to bude lékař specializovaný na odvykání kouření, nebo třeba fitness trenér. Mohou vám pomoct držet ten správný směr a vyhnout se chybám.
3. Chybějící plán
Měli byste si svoje cíle naplánovat v čase, abyste měli jasno, do kdy čeho chcete dosáhnout, a zapsat si to do diáře spolu s dílčími aktivitami, díky nimž budete své cíle postupně uskutečňovat.
4. Chybějící přehled
Zároveň byste si měli psát svoje úspěchy i neúspěchy, pomůže vám to uvědomit si, zda například nepotřebujete trochu jiné tempo nebo metodu, abyste mohli plnit to, co jste si předsevzali.
5. Pochyby
Je normální, že o sobě lidé pochybují a podceňují se, ale zkuste se neutápět ve vzpomínkách na to, co všechno už se vám v minulosti nepovedlo, a rovnou tím omlouvat to, proč to nevyjde ani tentokrát.
6. Nejasná motivace
Nehubněte proto, že to na přelomu roku zkoušejí všichni, hubněte proto, že vy sami chcete vypadat jinak, být zdravější, obléknout si šaty, které jsou vám malé. Podobně byste měli přistupovat i k jiným typům novoročních předsevzetí – dobrá motivace je základ.
Zdroje:
- https://economictimes.indiatimes.com/news/how-to/six-reasons-why-your-new-year-resolutions-dont-work/articleshow/88658576.cms
- https://www.inc.com/marcel-schwantes/studies-show-91-percent-of-us-wont-achieve-our-new-years-resolutions-how-to-be-9-percent-that-do.html