Od západního pohledu k čakrám

V těle proudí energie způsobem, který fascinuje jak východní, tak západní svět. Pokud někdo neholduje ezoterickému pojetí, pojďme se na to podívat z hlediska moderní západní civilizace. Nervový systém a mozek vysílají elektromagnetické signály, které řídí tělesné funkce, a výzkumy ukazují, že energetické pole těla může být měřeno a ovlivněno. Náš nervový systém i orgány v těle jsou při své činnosti elektricky aktivní.

Východní pojetí hovoří obdobně. V těle máme energetické kanály, kde by měla energie plynule proudit, aby vše fungovalo tak, jak má. Všichni jsme ale zažili chvíle, kdy jsme fyzicky i duševně cítili, že v nás energie prostě neproudí. A podle buddhistického a hinduistického pohledu došlo k jejímu zablokování v jedné ze sedmi čaker. Někteří vědci vidí paralely mezi čakrami a hlavními nervovými uzly nebo endokrinními žlázami. A energetické blokády v čakrách mohou mít paralely ve fyzických nebo emocionálních problémech, což odpovídá západnímu pojetí psychosomatiky.

Zdroj: Youtube

Nedostatek i přebytek energie nám škodí

A co blokuje čakry? K blokům připívají traumata z dětství, vyčerpávající období v životě, psychická a emocionální zranění nebo i „jen“ nedostatek pozornosti a lásky. Život nás těžkostmi rozhodně nešetří, a tak si vytváříme strategii pro jeho zvládnutí. Ze strategie se časti stanou chronické vzorce, které se ukotví v těle i v duši.

Obranným mechanismem je například vytěsnění (nebudu se tím zabývat, nechci na to myslet ani to cítit), únik (úprk ze situace, aniž by došlo k vyjasnění konfliktu), popření (to se nestalo) nebo projekce (je to chyba ostatních, ne moje). Obranné mechanismy stojí za ztuhnutím svalů a omezují průtok volné energie, i když hrozba zmizela. Vzniká chronické napětí, což se nejčastěji projevuje bolestmi zad a hlavy.

Lidé nakládají s stresem a těžkými životními situacemi různě. Ale dají se rozdělit do dvou základních kategorií: první zvýší energii a se stresem bojují až přehnanou kompenzací (začnou třeba běhat maratony), druzí naopak energii sníží a ze situace se stáhnou (zalezou si někam do koutku a nechtějí nikoho vidět ani slyšet).

Celkem snadno se pozná, do jaké skupiny ten či onen člověk patří. Má zpevněné tělo až na úroveň chronické bolesti? Snadno se rozčílí, je posedlý detaily a organizací? Takový člověk je přepjatý s nadbytkem energie. Naopak ti, kteří tendenci ze situací unikat se rychle unaví, stres raději zaspí a jsou proměnliví.

Příliš mnoho i málo energie jsou ve výsledku stejné a nesvědčí nám. V obou případech nemůže energie tělem volně proudit, což se projeví na našem fyzickém i psychickém zdraví. Tady se hezky propojuje východní pojetí i západní psychologie.

Jaká je vaše struktura?

Když se přebytek a nedostatek energie stanou součástí vzorců, na kterých chronicky lpíme, stane se z nich charakterový krunýř. A naše chybné programy běží automaticky. Na základě toho vytvořil americký psychoterapeut Alexander Lowen šest základních charakterových struktur, zřejmě se najdete v jednom z nich s lehkým přesahem do ostatních.

Schizoidní/Kreativní typ: Lidé s touto strukturou jsou vysoce inteligentní a kreativní. Ale jsou odpojení od emocí. Působí odtažitě a mají potíže s navazováním hlubokých vztahů. Blok v první čakře

Orální typ/Milenec: Oproti prvnímu, je tento typ naopak hodně zaměřený na emocionální splynutí a dávání, proto se někdy označuje jako Milenec. Orální typy se vyznačují pocitem nedostatku a závislostí na druhých. Mají tendenci cítit se opuštění a mají potřebu být živeni a podporováni. Blok v první a druhé čakře.

Masochista/Trpitel: Bývá statečný, oddaný, ale až příliš. Všechno se snaží vydržet a zvládnout. Vyznačuje se tendencí k utrpení a potlačování vlastních potřeb. Často se cítí přetížený a pod tlakem. Kontroluje své emoce. Blok ve třetí čakře.

Rigidní typ/Šampion: Je vysoce výkonný, ale má strach se závazků a intimity. Což je výsledkem vnitřních zranění (z dětství), kdy tito lidé nedostali od rodičů dostatečné uznání a byli zraňováni kritikou. Blok ve čtvrté čakře.

Hysterický typ: Vyskytuje se častěji u žen. Vzorce a zranění jsou podobná jako u Šampiona, ale tento typ drží emoce více na uzdě, aby později vybuchly s ještě větší intenzitou. Je emocionálně nestabilní. Sexualita může být pro hysterický typ důležitá, často jako způsob, jak získat pozornost a potvrzení.

Psychopat/Útočník-Obránce: souvisí se třetí čakrou, která je spíš přebujelá, než nevyživena. Psychopatický typ je charakterizován potřebou kontroly a moci nad ostatními. Má tendenci být agresivní a manipulativní. Blok v páté čakře.

Závěrem: Jak pracovat s blokádami energie v těle je téma samo pro sebe. Ve zkratce, můžete zkusit jógu, která uvolňuje zablokované čakry a chcete-li méně ezoteriky, uvolní se vám ztuhlé svaly i přepjatý nervový systém, takže energie může lépe proudit. Pomáhá jak fyzická jóga (asány), tak dechové techniky (pranajáma) nebo meditace. Podívejte se například na naše jógová videa. Nebo se můžete vydat cestou terapie, která vám pomůže uvědomit si, proč a co se vám vlastně děje. Jaké jsou vaše obranné mechanismy, odkud se vzaly a co vám v životě způsobují.

Autorský text

Zdroj: A. Judith: Tělo východu, mysl západu, Studie