Tohle je dobré si uvědomit – to, že neumíme odpočívat a vypnout, není přednost, ale slabina. Je ale také pravda, že v našem rychlém světě plném neustálé interakce a podnětů je těžké skutečně vypnout.

Protože to, že o víkendu dlouho ležíme, koukáme na seriály a neustále těkáme, co nového na Instagramu, skutečně není odpočinek, který nás nabije další energií. Je to paradoxní, občas máme nějaký volný čas, který bychom mohli věnovat relaxaci, ale vlastně to neumíme.

Příliš mnoho mailů

A když se nám to přece jen povede, máme si to za zlé – není divu, když lidé jako miliardář a technologický guru Elon Musk na otázku, co dělají po práci, odpovídají, že ještě tak trochu pracují. Ale to není normální a není to nic, co nakonec někomu prospěje.

Lidé potřebují odpočívat, jak o tom svědčí třeba stoupající prodeje relaxačních omalovánek, knih s návody k meditaci a rozvoji všímavosti nebo meditačních aplikací. Bohužel mnoho z nás uvízlo v jakémsi zajetí a sužují nás následující problémy: technologie, telefony, pracovní e-maily a sociální sítě. Pandemie si v tomto směru ukrojila další díl naší pozornosti a času. Na jednu stranu je dobré, že v mnoha profesích se rozšířila možnost pracovat na home office, na stranu druhou se tím pro mnoho lidí ještě více setřel rozdíl mezi soukromým a pracovním prostorem.

Navíc nemáme jasno v tom, jaký odpočinek by nám pomohl, jak by vlastně něco takového mělo vypadat, protože jsme nad tím nikdy pořádně neuvažovali. Navíc může být těžké odlišit naše vlastní přání od přání lidí kolem nás – partner nás může přesvědčit, že ideálním odpočinkem je lyžování na horách nebo prohlížení jedné historické památky za druhou, ale možná nás to ještě více vyčerpává psychicky i fyzicky. Někdy přitom stačí málo, můžete vyrazit na společnou dovolenou a jeden z vás ji pak trávit v klidu na pláži nebo u bazénu, zatímco druhý vyráží do hor a za památkami. Na večeři do restaurace pak můžete jít společně.

Znovuobjevte ztracené umění relaxace

Čeká vás víkend s rodinou? Dohodněte se předem, že hodinu z každého dne vymyslíte program, který bude nejpříjemnější zrovna vám. Tak to udělá každý člen a pak si vzájemně vyjděte vstříc a respektujte své představy o odpočinku. Zažijete tak něco, co vám bude příjemné, zjistíte, co je příjemné ostatním, a navíc nebudete mít na starosti celodenní program.

Zkuste si vzpomenout, co jste jako dítě dělali nejraději, a pak z toho odvoďte relaxační činnost pro dospělé – možná jste si nejraději četli, něco vyráběli, jezdili na kole. Z toho všeho se dá vyjít a navázat na to – už si asi nebudete stavět bábovičky na písku a vařit z bláta, ale možná by vás bavila keramika?

Pokud stále nevíte, je tu jedna sázka na jistotu – pobyt v přírodě. Nebojte, nemusíte hned někam do pralesa, pro začátek může stačit hodinka či dvě v městském lesoparku. Samozřejmě až se tam vydáte, mobil nechte v kapse – pokud ho vůbec chcete mít s sebou, ale můžete si například vypnout data, takže se vám ostatní dovolají, ale nebudou vás rušit notifikace ze sociálních sítí.