Narcistu na začátku nepoznáte

Mistr přetvářky je zpočátku neuvěřitelně okouzlující charismatický. V prvotní fázi se nedá poznat, že máte co do činění s psychopatem narcistou. Možná jen je té lásky příliš moc, chce být pořád s vámi, zahrnuje vás dary a pozorností. S jediným cílem, přitáhnout si oběť co nejblíž, aby konečně mohl začít se svým destruktivním procesem, který je pro něj životadárný. A pro druhého likvidační.

Narcis manipuluje, vydírá, vzbuzuje u druhého pocit viny, z ženy se postupně stává uzlíček nervů a má pocit, že za všechno může ona. Jsou případy, kdy je žena narcistická a muž je obětí tyranie, nicméně jsou méně časté.

Zdroj: Youtube

Narcis nezná lítost, není schopný přijmout zodpovědnost za své jednání, nedokáže se upřímně omluvit. A pokud se už omluví, jde jen o taktiku, jak dosáhnout toho, co chce. Jsou mu lhostejné dopady jeho chování na jiné lidi. Pravidla jsou pro ty druhé a na něj neplatí. On přeci ví, co dělá. Cítí, že má právo dostat cokoliv a kdykoliv. Nechápe koncept reciprocity, tedy to, že pokud bere, měl by také dávat. Žije v iluzi, že je jedinečný, speciální, nejlepší. Nesnese pomyšlení, že je průměrný člověk.

Prvním krokem je uvědomit si, že partner je narcis, na internetu je řada testů. Test na webu Bezpečná vina.

Svoji zkušenost má i Katrin, učitelka jógy a svůj příběh vyprávěla pro náš web Kondice.cz.

Ďábel se skrývá v lásce

Katrin strávila v Káhiře tři měsíce, kde učila jógu, místo si zamilovala a rozhodla se tam zkusit žít. Později tam potkala dnes již svého exmanžela. Atraktivního a okouzlujícího právníka. Zahrnoval jí neúnavnou pozorností a láskou. Na jedné straně životní sen, na straně druhé už v té chvíli Katrin intuice říkala, že je něco špatně.

V březnu 2020 vyhlásili v Káhiře lockdown a se svým partnerem zůstala ze dne na den uvězněná na pár metrech čtverečních. A začalo peklo. Konečně měl nad ní moc. Nikam nemohla chodit, s nikým jiným se bavit, byla jen jeho. Sexuální otrokyně, služka v domácnosti a oběť vydírání, manipulací i výhružek.

Katrin se snažila z pekelného kruhu dostat, ale vždy ji obměkčily slzy a dojemné prosby a sliby. Vyčerpávající kolečka pádů na dno a nadějí, které nebyly nikdy naplněny trvaly dva roky. Nakonec se jí podařilo dostat zpět do Prahy a úspěšně dokončit rozvod. V rámci vlastní terapie napsala o své zkušenosti s psychopatem knihu Ďábel se skrývá v lásce.

Byla jsem sexuální otrokyní

Čím vás dnes již exmanžel okouzlil?

Určitě to byl velice atraktivní muž, svobodný právník pracující pro prestižní firmu, inteligentní s angličtinou na výborné úrovni. Vypadalo to, že je z dobré rodiny.

Po jaké době jste si všimla varovných signálů?

Něco se mi na něm nezdálo už hned na začátku, byla to otázka instinktu, kterou má bohužel většina žen tendenci potlačovat. Když se nám něco nezdá, hledáme spíš chybu v sobě, než abychom poslechli varování. Občas mi přišlo, že má neupřímný tón hlasu, neupřímný smích.

A jaké to byly?

Poměrně rychle začal mluvit o lásce, vážném vztahu a navrhl společné bydlení. Ten vztah byl velice intenzivní, nechtěl se ode mě hnout ani na krok, žárlil i na mé přátele. Ukázkový lovebombing. Byla jsem hloupá a myslela jsem si, že mě tolik miluje. Zmínil svá traumata z dětství, čímž ve mně vyvolal soucit. Taky se ukázalo, že má velice pozitivní vztah k drogám, kouřil hašiš.

Uměla jste si přiznat, že je něco špatně?

Ano samozřejmě, ale zároveň jsem trpěla tzv, falešnou pozitivitou, že přece každý se může změnit k lepšímu, pokud chce, pokud má tu správnou motivaci. Bohužel jsem neměla žádnou znalost psychologie a duševních poruch, abych včas poznala o jak závažný problém se jedná. Situace k tomu byla hodně zkreslená prvním covidovým lockdownem a já jsem jeho chování přisuzovala tomuto neobvyklému tlaku.

Svěřila jste se s problémem okolí? Jak reagovali přátelé, rodina?

Nesvěřila jsem se, protože jsem se styděla a sama jsem delší dobu byla v šoku a nemohla pochopit tu náhlou změnu v jeho chování. Doufala jsem, že je to nějaká přechodná krize.

Jak probíhala manipulace a toxické chování partnera?

Prakticky jsem žila jako kuchařka, sexuální otrok a uklízečka uvězněná doma. Každý den každou minutu se dělalo jen to, co chtěl on. Jeho chování se úplně změnilo, začal být znuděný, vzteklý, se špatnou náladou, pořád si na všechno stěžoval. Začal strašně moc kouřit hašiš a marihuanu, neustále visel na telefonu, vyvolával hádky s našimi spolubydlícími a mě obviňoval z čehokoliv co si vymyslel.

Neustále vyžadoval pozornost a péči, vytvářel různé konflikty a chaos.Tvrdil, jak moc mě miluje, a přitom zároveň dělal sexuální návrhy jiným ženám na sociálních sítích. Lhal, manipuloval, citově mě vydíral. Trpěla jsem neustálým spánkovým deficitem a pak jsem začala mít velké zdravotní problémy.

Bylo těžké odejít?

Neměla jsem zpočátku (v době lockdownu) jak tuto situaci řešit, protože jsem byla bez práce, letiště zavřené a zavřené všechno i v rámci Káhiry. Potom jsem se dvakrát pokusila o rozchod.

Bohužel jsem nevydržela ten nátlak, a když začal chodit na psychoterapii, dala jsem mu ještě šanci. Dokonce jsem si ho vzala. Jistou dobu vše vypadalo nadějně až do doby jeho posledního pádu. Uvědomila jsem si, že to musím ukončit, abych si zachránila život. Rozvedla jsem se v obou zemích.

Jak jste na tom psychicky dnes a jak dlouho trvalo, než jste se z toho dostala?

Dnes jsem v pořádku, i když zdravotně se dávám dohromady dodnes. Všechen stres si vybere svou daň i s odstupem času. Jsem šťastná a vděčná za všechnu podporu mých úžasných přátel a maminky, kteří při mně stáli, když jsem začínala zase úplně od nuly. Hodně se mi ulevilo už ve chvíli, kdy jsem se rozhodla pro rozvod. A pak jsem se jednoho dne probudila a věděla jsem, že svůj příběh musím sepsat, abych mohla varovat ostatní ženy, případně i detailně ukázat lidem, kteří žádnou takovou zkušenost nemají, o co přesně se jedná. Je třeba si dát pozor, protože Ďábel se skrývá v lásce.

Zdroj: Redakce, Bezpečná vina