Premium obsah

Motivace cílem nebo cestou?

Motivace cílem nebo cestou?
Ať už si dáváte novoroční předsevzetí, nebo jste se prostě jen právě rozhodli pro něco, co by vaše tělo či mysl mohlo obohatit – začít se otužovat, pravidelně cvičit, přečíst alespoň 20 knih ročně, zdravěji jíst –, určitě chcete, aby vaše rozhodnutí nevyprchalo s nárazem na první překážky, jako je lenost, nedostatek času a výmluvy. Co nám k tomu pomůže? Především správná motivace. Která je ale ta správná a jak zůstat dlouhodobě motivováni? Motivací během našeho života můžeme nasbírat opravdu spoustu, ale jak moc nám pomůže být dlouhodobě šťastní a spokojení?

Cukr a bič

Někdy se může stát, že potřebujeme najít motivaci k něčemu, co opravdu neděláme rádi – učit se nazpaměť slovíčka, umývat koupelnu, zpracovávat v zaměstnání nesmyslné analýzy. K tomu, abychom našli sílu neoblíbené činnosti vykonávat, existují zdánlivě skvělé nástroje – odměny a tresty. Známkování ve škole, pochvala, jednorázové finanční ohodnocení – to všechno je vnější motivace, která může krátkodobě nějak fungovat. Pokud ale vykonáváme nějakou činnost pouze s pomyslným bičem nad hlavou, po nějaké době přijde znechucení. Z činnosti vymizí veškerá kreativita a tvůrčí činnost. Navíc v nás tento bič zabije veškerou vnitřní iniciativu a ztratíme schopnost sami od sebe činnost vykonávat. V případě, že děláme něco, co sami dělat nechceme a v čem nevidíme hlubší smysl, nevyplavuje se nám v mozku dopamin, který ovlivňuje naši spokojenost a kreativitu.

Mít cíl – radost, která vydrží?

Loading
Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.