Motivace cílem nebo cestou?

1415097965
Ať už si dáváte novoroční předsevzetí, nebo jste se prostě jen právě rozhodli pro něco, co by vaše tělo či mysl mohlo obohatit – začít se otužovat, pravidelně cvičit, přečíst alespoň 20 knih ročně, zdravěji jíst –, určitě chcete, aby vaše rozhodnutí nevyprchalo s nárazem na první překážky, jako je lenost, nedostatek času a výmluvy. Co nám k tomu pomůže? Především správná motivace. Která je ale ta správná a jak zůstat dlouhodobě motivováni? Motivací během našeho života můžeme nasbírat opravdu spoustu, ale jak moc nám pomůže být dlouhodobě šťastní a spokojení?

Cukr a bič

Někdy se může stát, že potřebujeme najít motivaci k něčemu, co opravdu neděláme rádi – učit se nazpaměť slovíčka, umývat koupelnu, zpracovávat v zaměstnání nesmyslné analýzy. K tomu, abychom našli sílu neoblíbené činnosti vykonávat, existují zdánlivě skvělé nástroje – odměny a tresty. Známkování ve škole, pochvala, jednorázové finanční ohodnocení – to všechno je vnější motivace, která může krátkodobě nějak fungovat. Pokud ale vykonáváme nějakou činnost pouze s pomyslným bičem nad hlavou, po nějaké době přijde znechucení. Z činnosti vymizí veškerá kreativita a tvůrčí činnost. Navíc v nás tento bič zabije veškerou vnitřní iniciativu a ztratíme schopnost sami od sebe činnost vykonávat. V případě, že děláme něco, co sami dělat nechceme a v čem nevidíme hlubší smysl, nevyplavuje se nám v mozku dopamin, který ovlivňuje naši spokojenost a kreativitu.

Mít cíl – radost, která vydrží?

Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.