Je to možná trochu kontroverzní názor, ale profesor Michael Puett z Harvardské univerzity si za ním stojí. Tvrdí, že milovat sám sebe bezvýhradně a včetně všech slabostí, jak je teď moderní, nám může zabránit v tom, abychom se rozvíjeli a dosáhli úspěchu v oblastech, na kterých nám záleží. Podle něj je dokonce tento přístup trochu nebezpečný.

Puett vyučuje čínskou historii a antropologii a je autorem knihy Cesta, v níž mimo jiné konfrontuje západní přístup k seberozvoji s čínskou filosofií a jejím učením o životě.

„Lidé si obvykle myslí, že naším cílem, coby jednotlivců, je dostat se dovnitř, sám k sobě, najít své pravé já a snažit se být sami k sobě co nejvíc autentičtí a pravdiví, jak jen můžeme být. Jenže to přepokládá, že jsme sami naprosto stabilními bytostmi,“ říká Puett, podle nějž jsou však lidé poněkud neuspořádaná stvoření, potácející se mezi rutinou každodennosti a svou náladovostí.

Vyjeté koleje, které nikam nevedou

Připomněl, že lidé si už od dětství budují poměrně neměnní vzorce, podle nichž reagují na různé životní situace. Vzorce se během života stále více upevňují, ale Puett soudí, že je chybou domnívat se, že jsou projevem naší osobnosti.

Vede to pak k tomu, že přijmeme svoje nedostatky v domnění, že jde o rysy naší osobnosti a už nikdy se nám pak nepovede vymanit se ze špatných návyků a nikdy tak nepochopíme, kým vlastně doopravdy jsme. Našemu životu budou dominovat zavedení vzorce a vyjetí koleje a my se nikdy neposuneme nikam dál.

Žádné maličkosti, ale pořádná změna

Čínská filosofie je jiná – podle ní bychom se měli neustále snažit vyzývat sami sebe a měnit své chování, počínaje maličkostmi, jakým je způsob, jakým mluvíme nebo se usmíváme. „Začněte třeba používat trochu jiný tón hlasu, podívejte se na lidi trochu jiným způsobem," doporučuje Puett – díky tomu si člověk může poměrně rychle uvědomit, jak je vlastně proměnlivý, nebo lépe řečeno, jak je jeho dosavadní nastavení nestabilní.

Díky procesu, který podobnými drobnými změnami můžete nastartovat, si můžete uvědomit, že vaše představa o sobě samých je nepřesný nebo dokonce nepravdivá a že vás v životě poněkud omezuje. Pak je čas začít měnit zažité vzorce vašeho chování. Cílem podle čínské filosofie, vycházejí z Konfuciova učení, není chovat se za každou cenu lépe, ale chovat se jinak, aby se člověk časem skutečně změnil. Puett rovněž v souladu s asijským učením tvrdí, že západní koučové často po lidech chtějí, a ve svém životě změnili alespoň maličkosti, což je rovněž chyba, protože jde jen o další klouzání po povrchu.

Zdroje:

https://www.psychologytoday.com/us/blog/am-i-right/202002/love-yourself-first-what-mistake

https://www.independent.co.uk/news/business/news/a-harvard-philosophy-professor-on-why-you-shouldn-t-love-yourself-as-you-are-a7067961.html