Nedostatek fyzické intimity je něco, o čem nikdo nechce mluvit – ani se svým partnerem, ani s přítelem, ani s odborníkem. Co funguje pro jeden pár, nemusí fungovat pro druhý. Každý pár se ve svém vztahu pohybuje sám a sám přichází na to, jak často se milovat, aby byli oba spokojeni.

Existuje hned několik definic manželství bez sexu. Jedna z nich je doslovná: pár po dlouhou dobu neměl vůbec žádný sex. Dalším široce používaným měřítkem pro manželství bez sexu je mít sex méně než 10krát za rok.

Podle americké studie, frekvence sexuálních styků od 90. let klesá. Většinou máme sex jednou týdně. Velkou část vztahů manželství bez sexu tvořily vždy starší páry. Ty už mají vztah založený na jiných hodnotách nebo zájmech, než je sex, k čemuž přispívá i třeba zdravotní stav. Nicméně v posledních letech klesá frekvence pohlavního styku mezi lidmi středního věku i mezi mileniály.

Citová intimita je důležitější než sex

Manželství ke svému přežití potřebuje intimitu, i když existuje mnoho druhů intimity. Fyzická intimita často manželství posiluje, i když není nezbytná pro všechny lidi a všechny páry. Pro některé lidi je fyzická intimita důležitější než pro jiné; problém nastává pouze tehdy, pokud se oba lidé ve vztahu neshodnou na důležitosti sexu. Mějte na paměti, že pokles sexu je typický pro každé manželství. Nedostatek sexuality v manželství není jednostranný. Všímají si ho oba partneři, ale jeden z nich o něm obvykle mluví hlasitěji než druhý, píše web Regain.

Jak vysvětluje server Mind Body Green naopak citová intimita je často nutností, aby byl pár skutečně propojený, upřímný a šťastný. Citová intimita se týká schopnosti sdílet s druhým své skutečné myšlenky a pocity a vzájemného pocitu bezpečí, pohodlí a vřelosti. Většina manželství nemůže bez této citové intimity zdravě fungovat.

Zabijáci touhy

Emoční a fyzická intimita spolu často souvisejí, což znamená, že pokud v manželství chybí emoční intimita, je pravděpodobné, že v důsledku toho bude chybět i intimita fyzická. Je to logické, pokud nejsou páry vzájemně citově propojené, jeden z nich například podléhá workholismu, chybí sdílení společných chvil, zájmů nebo třeba myšlenek, citové pouto slábne. A hlavně pro ženy je důležitý pocit emočního propojení se svým partnerem, v momentě, kdy dochází k odcizení, odnese to logicky i sexuální život.

Dalším důvodem může být nesoulad v touze. To se může časem prohloubit, pokud ji pár efektivně neřeší. Například osoba, která chce více sexu a stále ho iniciuje, to může vzdát a ztratit sebeúctu. Mezitím se odmítající partner často cítí čím dál provinileji, což dohromady intimní kontakt ještě více znesnadňuje. A pochopitelně stres, což je zabiják libida.

Často dochází k útlumu sexuálního života po narození dětí. Žena je vyčerpaná, zaneprázdněná péčí o potomka a změna hormonů jsou důvody, proč ložnice zmrtví. Což někteří muži těžce nesou a ve vztahu vznikají velké krize.

Ano, manželství bez sexu mohou přežít

Koncept, že všichni lidé potřebují sex a mít ho pravidelně, se označuje jako povinná sexualita. Společenský názor, že sex je nezbytný pro udržení spokojeného vztahu, je neužitečný a kontraproduktivní, tvrdí terapeutka Tracey Cox. Vztah může přežít i bez sexu. Jen je potřeba se přitom držet určitých pravidel.

Vztahy bez sexu fungují pouze tehdy, pokud jsou s tím oba v páru spokojeni. Vedle toho je pak třeba zůstat aktivní v dalších oblastech vztahu. Pokud totiž vedle sexu zmizí i náklonnost, doteky a líbání, stáváte se místo romantických partnerů spíše přáteli. Pojí-li vás stále jiné věci – láska, hravost, náklonnost –, pak můžete být oba šťastní i tak.

Na druhé straně ale také odbornice poukazuje na situace, kdy se vzdát sexu není rozhodně dobrá odpověď. A to je moment, kdy jeden z páru na sexu trvá a druhý by si ho rád nechal ujít. Přirozený pokles chuti na sex v dlouhodobých vztazích není ničím výjimečným. Je s tím ale třeba vždy něco dělat, jinak podobné rozdíly doženou k záhubě i do té doby nejlepší vztah. V takovou chvíli nastává čas na kompromis – nejlépe z obou stran. Jakmile ale kdokoli oznámí, že své stanovisko nezmění (jeden chce stále víc, druhý stále méně), je to problém.

Jak se žijí některým párům bez sexu?

Některým párům manželství bez sexu nevadí. Pokud to pro pár není problém, pak manželství bez sexu není problém, říká sexuální terapeutka Jessa Zimmermanová.

Hm...mne a manželku zajímá víc než sex, za co se zítra a pozítří najíme. Pokud se ovšem ráno vzbudíme. Vyjadřuje se Martin K. v diskusi.

Svým kamarádkám by sice to, že s partnerem nemá a nikdy neměla sex, nepřiznala, ale přesto je to jedna z věcí, které na jejich soužití miluje. „Můj muž má velmi nízké libido a navíc i problémy s erekcí, ale mě to vůbec nevadí. Nemít sex je naše společné rozhodnutí. Já předtím žila s muži, kteří ho chtěli pořád. Naléhali na mě, tlačili mě do něj, pořád jsem byla pod nějakým nátlakem,popisuje svou zkušenost Marion.

Zdroj: Daily Mail, Mindbodygreen,Regain, Studie, Relate