Co pro nás vlastně představuje štěstí? Moderní civilizace ho často spojuje s úspěchem a pak také s okamžitým uspokojením nějaké touhy, ale je to jen jeden z projevů netrpělivé doby. Netrpěliví jsou naši šéfové, kteří po nás neustále vyžadují plnění priorit, netrpěliví jsou členové naší rodiny, kteří po nás rovněž často něco chtějí a netrpěliví jsme my sami, když chceme něco po svém okolí.

Americká psycholožka Susan David pro magazín Psychology Today připomněla, že nejenže jsme všichni netrpěliví, ale že netrpělivost se promítá i do našich reakcí a našeho chování, co následně škodí našim vztahům i našemu zdraví.

Většina z nás tuší, že netrpělivost není zrovna pěkná ctnost, a tak ji potlačujeme, třeba spolu s emocemi, které nechceme dávat najevo, ale nejde ji skrývat donekonečna, takže nakonec se nejspíše projeví – zrychlí se nám dech i tep, stoupá nám tlak, zčervenáme v obličeji. Někdo v takové situaci ostatní nevhodně okřikne, další si nedokáže odpustit cynické poznámky, přijít může i výbuch hněvu.

Tomu všemu by se přitom dalo předejít, ale vyžaduje to určitý trénink. Klinický psycholog Scott Bea k tomu říká, že je to podobné jako s tancem – lidé k němu mají různé vlohy, alespoň základy se však může naučit každý. Stojí to za to, protože opakované záchvaty netrpělivosti zatěžují kardiovaskulární, trávicí i imunitní soustavu, zhoršují nám náladu a rozhodně snižují možnost zažívat štěstí. Takže, jak to změnit?

Trénujte všímavost

Naučte se být v přítomném okamžiku, bez toho, abyste sebe nebo situaci hodnotili. Alespoň jednou denně se v klidu posaďte a vnímejte svůj dech. Všímejte si toho, co vás odvádí od vašeho dechu, pak se uvolněte a znovu si uvědomte svůj dech.

Naučte se vnímat svou netrpělivost

Sílící pocit netrpělivosti můžete cítit v žaludku, za krkem, v ramenou, na hrudi, na zpocených dlaních a nejspíš i na dalších místech – až se to příště zase stane, zkuste si to uvědomit a soustředit se na projevy netrpělivosti.

Zjistěte, co vaši netrpělivost spouští

Zkuste se během dne opakovaně soustředit na to, jaké emoce pociťujete v závislosti na tom, co se kolem vás děje. Když se to naučíte, může to zabrat klidně dva až tři týdny, dokážete nakonec včas zarazit roztáčející se spirálu netrpělivosti.

Vyberte si jinou emoci

Co byste raději cítili místo netrpělivosti, která vás přivádí k vzteku? Chcete se cítit klidně, soucitně nebo spíše zvědavě? Zaměřte se na to pokaždé, když se o vás bude pokoušet netrpělivost, zaměřte se na přetavení této emoce do té, kterou byste raději.

A ještě jeden tip. Dobře jezte a spěte. Trpělivost se zhoršuje nedostatkem spánku, špatnou výživou, hlukem, stresem, konflikty s okolím, finančními problémy a také nedostatkem přátel.

Zdroje:

  • https://health.clevelandclinic.org/7-tips-for-better-patience-yes-youll-need-to-practice/
  • https://www.psychologytoday.com/us/blog/wander-woman/201712/six-steps-to-tame-your-impatience