V éteru koluje plno mýtů o sexu. Vzhledem k množství rozdílných informací jsou trochu podezřívaví, když vám někdo řekne něco jako "čím méně sexu máte, tím méně sexu chcete". Je to jen další městská legenda, nebo může být sexuální touha opravdu případem "sejde z očí, sejde z mysli"? Podle sexuoložky Dr. Nikki Goldsteinové, je na tomto odvěkém tvrzení něco pravdy. "Myslím, že se (ženy) dostáváme do bodu, kdy jsme to neměly tak dlouho, že vlastně máme schopnost tuto část mozku vypnout," říká Goldsteinová.

Chybět nám může jen ten dobrý sex

Hodně záleží na tom, co máme před očima, a na vlivu pozitivních fyzických a emocionálních vzpomínek, které mohou znovu vyvolat naši touhu. "Jakmile to začneme dělat, začneme to chtít víc, protože prostředí, ve kterém se nacházíme, nás stimuluje,“ říká doktorka Goldstein. "Myslím, že jako ženy to máme v mozku. Když sex nemáme, nemyslíme na něj, když ho máme, myslíme na něj, " dodává.

Svojí roli hraje také hormonální složka – fyzická intimita vyvolává uvolňování oxytocinu a dalších pohlavních hormonů, které se pak šíří tělem. Nakonec však podle ní záleží na mentalitě. Roli hraje zmíněná paměť a zkušenost. Pokud byl v minulosti sex dobrý, pokud jsme měli dobré zážitky, a pak se přenáší do touhy po dalším zážitku. A bude nám tedy chybět. Mizerný sexuální akt logicky nikoliv další touhu nevyvolá a nejspíš si oddechneme, když se načas ocitneme v celibátu.

Sex nesmí být povinnost

Je důležité mít na paměti i další faktory, které mohou přispívat k vašim pocitům vůči sexu. Dr. Goldstein říká, že naše vysoce sexualizovaná společnost může na ženy vyvíjet velký tlak, pokud jde o to, aby věděly, co vlastně chtějí nebo po čem touží – a jak se při tom cítí.

"Díváme se na hnutí 50 odstínů šedi nebo vezmeme do ruky lesklý časopis a říkáme si: 'Já to nedělám, tak se mnou musí být něco špatně'?" říká. "Když se dostaneme do tohoto myšlenkového prostoru, může to ve skutečnosti zbrzdit sexuální touhu, protože jde spíše o to, odškrtnout si seznam a dosáhnout cíle, o kterém si myslíte, že byste měli než dělat to, co funguje pro váš vlastní život."

Kromě toho může hrát významnou roli v tom, jak se cítíte vzrušená, také to, že máte tak nabitý denní program, že máte sotva čas se nadechnout, natož myslet na sex. Pokud je na vás v práci nebo ve vztahu vyvíjen velký tlak nebo máte dvě malé děti a je to opravdu stresující, může to mít na sexuální touhu opravdu vliv.

Testosteron jako lék?

Sexuální aktivita zvyšuje v těle žen i mužů hladinu testosteronu. Tento mužský pohlavní hormon pak bez rozdílu na sexuální orientaci podporuje chuť pustit se znova a častěji do milostného dovádění. A to je potvrzené studií. Vědci odhalili, že zvláště u žen zvýšená hladina testosteronu doslova stimuluje touhu souložit a usnadňuje prožití orgasmu. Stačí k tomu časté mazlení nebo sex.

„My terapeuti zastáváme názor, že když se spolu dvojice miluje pravidelně, přidává to partnerství 15 až 20 procent štěstí. Pokud je sex špatný nebo vůbec neexistuje, nespokojenost vztahů stoupá na 50 až 70 procent,“ apeluje socioložka Denise Donelly na všechny, kteří se postelovým radovánkám vyhýbají. Jenže pravda je taková, že kdekdo se vymlouvá na nedostatek času, špatnou komunikaci, nízké libido nebo náročnou péči o děti, ale jen hrstka z nich s tím něco dělá. Jaká řešení existují?

V první řadě je třeba se s partnerem domluvit na nějaké sexuální frekvenci, která vyhovuje oběma stranám. Všechny tabulky a chvástání okolí ignorujte a stanovte si opravdu podle svých chutí: tabulky jsou jen tabulky, každý je originál a má jiné potřeby. Jste-li ve fázi, když už sex nepostrádáte, pokuste se zamyslet nad skutečnou příčinou. Jste spolu už dlouho? Necítíte se v poslední době ve svém těle a svlékání vás odrazuje? Důvodů může být vícero, je ale důležité na to přijít.

Zdroj: NY Times, Pro Zeny, studie, Mamamia