Život jako nekonečná honba za úspěchem, za vyšším postavením, větším platem, lepším autem nebo větším domem. Ale co kdybychom se na chvíli zastavili a přehodnotili, co opravdu od života chceme? Jak by vypadal život mimo tuto neustálou soutěž? Je čas nahlédnout na možnosti, jak opustit krysí závod a začít žít podle vlastních představ a hodnot.

Práce bývá místem, kde většina lidí tráví značnou část svého času. Statistiky nám říkají, že velká část lidí není spokojená a často nenávidí to, co dělají za práci - jsou zaseknutí a jednoduše přemýšlejí, jak z toho uniknout.

Bez ohledu na to, kdo jste, čím jste si prošli nebo kde se právě v životě nacházíte, tomu můžete uniknout. Každý může žít život, po kterém touží, pokud má plán a soustředěné úsilí.

Nabízíme vám různé strategie, jak se vymanit ze života, který vám nevyhovuje. Je to jednoduché, i když ne vždy lehké.

Uvědomte si svou současnou pozici

Nemůžete se v životě posunout vpřed, pokud nemáte jasno v tom, kde se právě nacházíte, abyste věděli, jak daleko jste od místa, kam chcete dojít. Základem je pochopit, že vaše současná situace není místem, kde musíte zůstat. Pracujete v práci, kterou nenávidíte? Děsíte se každého rána, když se probudíte, protože váš den bude naplněn prioritami jiných lidí? Ne opravdu nemusíte do konce svého života jenom přežívat.

Buďte k sobě brutálně upřímní ohledně toho, kde se právě nacházíte. Udělejte si jasno v těchto otázkách:

  • Jak chcete trávit svůj čas každý den;
  • Jak chcete vytvářet příjem;
  • Kdo dostane část vašeho času a proč;
  • Jaké prvky zábavy chcete zažívat častěji;

A vaše cíle v oblasti výzev, které mohou zahrnovat například učení se novým jazykům nebo dovednostem.

Z krysího závodu můžete uniknout, když se zavážete k životu, který se většina lidí bojí realizovat, a podniknete v tomto směru nějaké kroky.

Vytvořte si plán a stanovte cíle

Když máte jasno o své současné pozici a plán toho, jak vypadá váš ideální život, stanovte si realistické, ale ambiciózní cíle. Proces mapování poskytuje celkový obraz pro stanovení konkrétních cílů, které vám pomohou uniknout z krysího závodu.

Klíčové je vytvořit plán postupných kroků k dosažení konečného cíle. Pomůže vám udržet si dynamiku i disciplínu. Příkladem menších kroků může být prohloubení znalostí prostřednictvím kurzů, zajištění profesních příležitostí nebo navázání kontaktů v oboru.

Do toho patří i zbavení se lidí, okolností a situací, které vám již neslouží. Proces růstu vyžaduje zbavit se přebytečných zavazadel. Měli byste být spojeni s lidmi a situacemi, které podporují směr vpřed, jímž byste se chtěli ubírat. Nemůžete se pohnout dál, pokud budete jednou nohou připoutáni k tomu, co vás v minulosti udržovalo v pohodlí. Musíte se pustit, abyste mohli směle vykročit do života, který chcete žít.

Vybudujte si zdravé peněžní návyky

Finanční svoboda je klíčovou součástí úniknout z života, který není naplňující. Vytvořte si zdravé peněžní návyky, jako je sestavování rozpočtu, spoření a sledování výdajů. I s omezenými prostředky můžete začít budovat pevné finanční základy tím, že budete rozumně hospodařit s penězi.

Sestavování rozpočtu: Vytvoření rozpočtu vám umožní dohlížet na to, kam směřují vaše příjmy a výdaje, a lépe jim porozumět.

Spoření: Každý měsíc si odkládejte peníze stranou. Mohou být určeny na pohotovostní fond nebo na zálohu na dům.

Sledujte své výdaje: To vám pomůže identifikovat oblasti, kde můžete ušetřit.

Splácejte své dluhy: V případě, že máte dluhy, splaťte je co nejdříve.

Investování: Investujte své peníze dlouhodobě a umožněte jim růst. Toho můžete dosáhnout tím, že budete vlastnit aktiva, která v průběhu času rostou.

Pokud vás baví některý z níže uvedených oborů, zvažte následující kariéry:

Pomáhání druhým: Častým příkladem je sociální práce, vzdělávání, lékařství, poradenství, služby zákazníkům a veřejně prospěšné práce.

Tvořivost: Umění, design, psaní, hudba, film, fotografie a divadlo jsou projevy kreativity.

Občanská angažovanost: Veřejná služba, obhajoba práv, sociální spravedlnost, ochrana životního prostředí a ochrana zvířat jsou způsoby, jak mohou lidé měnit společnost.

Věda a matematika: Výzkum, medicína nebo inženýrství.

Technologie: Vývoj softwaru, inženýrství nebo kybernetická bezpečnost.

Získávání pasivního příjmu: Prozkoumejte možnosti generování pasivních zdrojů příjmů, které mohou doplnit váš hlavní příjem. Může jít například o investování do akcií, nemovitostí nebo vytváření online kurzů či digitálních produktů, které generují příjmy, zatímco vy spíte. Jak slavně poznamenal Warren Buffett: "Pokud nenajdete způsob, jak vydělávat peníze, zatímco spíte, budete pracovat, dokud nezemřete".

Nevzdávejte se

To všechno vyžaduje odvahu a vytrvalost. Během vašeho postupu vás čekají zklamání a problémy. Nezapomeňte však, že každý krok vpřed přibližuje cíl. Zůstaňte odhodlaní a nevzdávejte se svých snů.

Máte všechny základní prvky k tomu, abyste se mohli věnovat práci a žít život, po kterém toužíte. Nakonec bude úroveň vašeho úspěchu přímo záviset na úsilí, které do něj vložíte. Jedním z důvodů, proč lidé neuniknou vlastnímu vězení, je to, že do změny nevkládají soustavnou a soustředěnou práci. Soustředění vám umožní nepodlehnout rozptýlení, když se objeví, a ono se objeví. Důslednost vás přiblíží k ideálním prvkům, které jste si vytyčili.

Zdroj:Savvynewcanadians,Lifehack, Statistika