Spoustu se toho můžete dozvědět na internetu na stránkách center nebo lektorů, kteří se často zabývají jak jógou, tak ájurvédou, a většinou rovnou na webu vysvětlují, o co jde a co můžete čekat. Pro vás je dobré vědět, že ájurvéda je starodávný systém holistického poznání sebe sama, úzce spojený s jógou. Obojí vzniklo v Indii zhruba před pěti tisíci lety. Ájurvéda používá přírodní byliny nebo také minerály k nalezení celkové rovnováhy, protože přesně to je jejím hlavním cílem.

K ájurvédě můžete přistupovat v zásadě dvěma způsoby – buď vás osloví to, co nabízí, a budete podstupovat procedury vedoucí k lepšímu zdraví, nebo se budete snažit tento obor sami poznat do hloubky. Mnoho lidí oba tyto přístupy kombinuje.

Nejdřív konzultace, pak kurz

Že si nechcete jen číst o tom, co je ájurvéda, ale rovnou mluvit s lidmi, kteří ji provozují? Dává to smysl, protože pouhá teorie vás nikam neposune. „Mít vědomosti o ájurvédě je něco jiného než ji chápat, praktikovat a realizovat. Ájurvéda působí prostřednictvím spirituality, požehnání, sádhany a čistého srdce s pocitem odstupu,“ vysvětluje na svých webových stránkách Ájurvédská univerzita Praha, která je jednou z mnoha institucí vzdělávajících zájemce o zdravý životní styl.

Můžete se přihlásit na kurz, kde se toho dozvíte více najednou a zároveň se budete moci ptát na všechno, co vás ohledně ájurvédy zajímá. Ale lepší je probrat svůj zájem o ájurvédu a své představy a očekávání v tomto směru s někým, kdo už je v jejím poznávání dál, nebo se například objednat na konzultaci k ájurvédskému lékaři či terapeutovi. Zrovna tak se můžete objednat na jednotlivé procedury, ať už vás láka masáž, cvičení, potní terapie, nebo třeba očista nosu.

S odborníky na ájurvédu můžete řešit spoustu věcí, například regenerační centrum Sampatti nabízí pomoc při potížích s pohybovým aparátem, s celkovým zdravotním stavem, se stravováním, s formováním postavy či s chronickými psychosomatickými obtížemi.

Má pro vás smysl uvažovat o delším zaučení? Kurz může být víkendový, v takovém případě se připravte na to, že půjde spíše jen o stručný úvod, nebo naopak celoroční, kdy adepty ájurvédy čeká více než deset společných víkendových pobytů – více zjistíte na stránkách těch, kdo se ájurvédou zabývají.

„Studium jsme připravili pro všechny, kteří touží porozumět principům ájurvédy (vysvětlujících, jak funguje tělo a mysl v závislosti na našem prostředí, jídle a životosprávě) a díky této tradiční nauce vzít do rukou zodpovědnost za svoje zdraví. A pokud se budete intenzivně věnovat studiu několik let, můžete pomáhat s uzdravováním i ostatním,“ nabízí například Yoga Surya International působící v Česku. Řeč je o ročním kurzu pro začátečníky, v němž se probírají základní principy a struktury ájurvédy. Spoustě zájemců stačí právě tato úroveň poznatků, ale pokud je to chytne, mohou pokračovat ve studiu dále a až několik let, přičemž vyšší ročníky se obvykle zabývají zdravím, poznáním a léčbou konkrétních nemocí v duchu ájurvédy.

Bylo by ale nerozumné hlásit se rovnou na celoroční lekce, když nevíte, jak moc se chcete ájurvédou zabývat a zda vás skutečně osloví. Určitě proto začněte něčím kratším nebo se zaměřte na oblast, která vás zajímá především, například kurzy vaření podle ájurvédy. Zajímavým kompromisem mohou být týdenní letní kurzy s různým zaměřením od masáží přes diagnostiku až po psychospiritualitu.