Bolesti zad ale nemusí souviset jen s potížemi ve fyzické rovině. Mohou se začít ozývat, když na sobě máme příliš naloženo nebo když máme pocit, že neseme tíhu celého světa na ramenou, přestože reálně žádné balvany zrovna nikam nestěhujeme. Pro záda není zatěžující pouze přenášení břemen, ale také fyzické i psychické napětí, přetrvávající stres, dlouhé sezení v nesprávné poloze či nedostatek chůze.

Ne všechno můžeme zcela eliminovat nebo kontrolovat, ale určitě je možné předcházet výrazné nepohodě a pěstovat prospěšné návyky. Občas je úlevné náklad ze zad shodit a zamyslet se, co to s sebou vlastně vláčíme. Možná si při vybalování všimnete, o kolik je náročnější čelit v poslední době obrovskému přívalu rychle se měnících a často i protichůdných informací, které mají bezprostřední vliv na naše běžné životní fungování. Kromě toho se na nás také v nebývalé míře valí dezinformace a fake news. Dočasně nemáme svou přirozenou volnost, na jakou jsme bývali zvyklí dříve, a navíc jsme z důvodu ochrany zdraví více izolovaní od svých blízkých i ostatních kontaktů. Navíc jsou možnosti sportu a relaxace, které takovou mentální zátěž pomáhají kompenzovat, stále omezené.

Toto vše může mít na bolest zad nepříznivý vliv. Přívalu informací ani moderním technologiím se zcela nevyhneme. Než si však zabalíme svůj raneček zpět a hodíme si ho zas na záda, můžeme se podívat, co si právě v téhle oblasti můžeme trochu lépe přeskládat nebo zpět do batohu vůbec nebalit.

Informační detox může pomoci s mentální očistou obdobně jako cvičení s tou fyzickou, protože se společně promítají do našeho psychického rozpoložení, odolnosti a celkové pohody. Druhým krokem je nastavení udržitelného systému práce s informacemi, který bude funkční, snadno udržitelný a nebude zatěžovat více, než je nutné. A třetí krok představuje informační wellness, tedy nezbytný odpočinek, uvolnění a pohodu. A každý z těchto kroků můžete vyzkoušet také v následujících pěti oblastech:

NE-posuzování

Přemýšlení patří k mozku podobně jako dýchání k plicím. Oproštění se od myšlenek při meditaci vyžaduje pokročilou jógovou techniku, které je třeba věnovat čas a postupně ji rozvíjet. Jak ale ulevit mysli v každodenním provozu? Pro začátek třeba přestat vše okolo sebe posuzovat. Není nutné mít na vše názor, některé události se budou dál dít bez naší účasti a někteří lidé nepotřebují naši pozornost. Pokud se přistihnete, jak se vaše mysl točí v koloběhu opakujících se myšlenek a neustále hodnotí vše, co zrovna vnímáte okolo sebe, zkuste se na chvíli zastavit a soustředit pouze na dech. Dopřejte si několik hlubokých nádechů a výdechů a poté si připomeňte, co je skutečně důležité, čemu potřebujete právě v danou chvíli věnovat pozornost především.

 • Zkuste si uvědomit, zda skutečně nasloucháte blízkým lidem, nebo spíše rovnou hodnotíte to, co říkají.
 • Pokud pravidelně sledujete zprávy, všímejte si, jak na ně bezprostředně reagujete. Pokud je vaše reakce emocionální, zkoušejte si udržet odstup. Totéž se vám může hodit při osobní komunikaci.
 • Najděte si chvíli, kdy se budete soustředit pouze na svůj dech. Několikrát se zhluboka nadechněte a vydechněte. Časem můžete vyzkoušet meditaci.

NE-prosazování

S posuzováním úzce souvisí prosazování, jednak v podobě přitahování pozornosti na sebe, což může být mimochodem docela dřina, ale také v přesvědčování ostatních, že právě váš názor je ten nejdůležitější. V józe se učíme projevy ega ztišit. Ozývá se totiž jako neodbytné malé dítě, které ještě nechápe a nemůže chápat širší souvislosti. Někdy se vědomě a záměrně upozadit může být úlevné. Není také třeba neustále prezentovat svůj svět na sociálních sítích a tam jej vylepšovat; této slabosti přitom podléhá i řada zkušených jogínů. A namísto slov mohou promluvit konkrétní činy. Snažit se být neustále v popředí zájmu je únavné. Když se přistihnete, že se vám to děje, nebuďte na sebe moc přísní. Jen si uvědomte, co se děje a do jaké míry to zvládáte. I když třeba neustálá sebeprezentace patří k vaší práci, pokuste se alespoň občas jednoduše odmlčet a dopřát si nějaký čas na přemýšlení a reflexi.

 • Pokud často vystavujete svůj život na sociálních sítích, dejte si v rámci detoxu alespoň týden pauzu. Možná zjistíte, že si ji rádi zopakujete.
 • Zkuste si občas nejprve nejdříve napočítat do pěti, než se k něčemu důležitému okamžitě vyjádříte.
 • Zapojte se do nějakého dobročinného projektu, pomoc jiným může přinést více pohody i vám.

NE-srovnávání

Zmíněné sociální sítě výrazně podporují vzájemné srovnávání. A jako vedlejší produkt s sebou nesou neurology prokázaný nárůst depresí a úzkostných poruch. Když si ale uvědomíte, jak sami často svoje profily (možná i nevědomě) vylepšujete, určitě vám dojde, že ani světy, do kterých takto nakukujete u ostatních, nejsou tak dokonalé, jak se mohou jevit. Navíc proč se vlastně srovnávat s někým, jehož sny, cíle a přání nesdílíte? Co na tom, že někdo jiný exceluje v práci nebo právě zdolal Mount Everest, když vám jde především o rodinu. Jeden z moudrých bonmotů říká, že bychom se měli srovnávat jen s lepší verzí sebe sama. Ale i od toho je dobré si občas odpočinout a prostě jen být.

 • Zamyslete se, zda neodkládáte uskutečnění svých snů, přání nebo projektů kvůli názorům a reakcím svého okolí.
 • Vyrobte si vlastní nástěnku vizí (vision board) nebo si ozdobte diář výstřižky, které vám budou připomínat vaše sny a přání. A každý den zkuste udělat alespoň maličkost, která vás k nim přiblíží.
 • Udělejte něco neobvyklého, oblékněte si něco zvláštního, vyzkoušejte něco netradičního, ochutnejte nějaké nové jídlo nebo drink. Nebojte se uskutečnit něco, co vám prostě udělá radost.

NE-hromadění

Hromadění je typický projev dnešní doby. Hromadíme nejen věci, ale také zážitky, lidi, dokonce i tituly nebo nejrůznější certifikáty. Jenže pohled nebo i pouhé myšlenky na nashromážděný balast dokážou mysl i záda pěkně potrápit. Pokud se dokážete zbavit všeho, co je přebytečné, nebo dokonce překáží, pocítíte velkou úlevu. Není nutné ihned propadnout minimalismu a zbavovat se všeho bezhlavě. Pokud se nejprve zamyslíte, jaký prostor (doslova i obrazně) si okolo sebe přejete, můžete začít konat. A uvolněné místo možná přitáhne něco nebo někoho nového, třeba dokonce z vašich tajných snů a přání.

 • Očista domova může začít třeba šatníkem, nezůstávejte ale jen u něj. Provětrejte každou oblast života, která to potřebuje.
 • Než si pořídíte něco nového, zvažte nejprve, jestli nemůžete použít něco z toho, co už vlastníte. S každým větším nákupem pár dnů počkejte, možná si jej rozmyslíte. A naučte se číst složení a sledovat původ.
 • Pusťte se do nějaké sportovní nebo tvůrčí aktivity, která vás zcela pohltí a vyžene vám přebytečné myšlenky alespoň na chvíli z hlavy.

NE-bytí

Tenhle bod vás možná překvapí, ale pravdou je, že každý příběh potřebuje dobrý konec a každé vyprávění stojí na dobré pointě. Jóga nás učí na ničem nelpět, a to dokonce ani na samotném životě. Takzvané kléše, což jsou překážky na jógové cestě, výslovně hovoří o škodlivosti strachu ze smrti. I když se to může zdát na první pohled morbidní, při důkladnějším zamyšlení zjistíte, že nebát se konečnosti bytí a přijetí této konečnosti člověka vlastně osvobozuje. V případě informačního detoxu to mimo jiné znamená mít především srovnané záležitosti.

Prožívání přítomného okamžiku není jen prázdnou frází pro oživení jógových lekcí. Radost a hluboký prožitek přítomné chvíle může ještě zpříjemnit, když člověka netíží stesky nad minulostí nebo obavy z budoucnosti. Když neřeší ústrky ze včerejška ani zítřejší účty, které je nutno vyrovnat. Jógoví mistři doporučují žít každý den tak, jako by měl být poslední. Což není výzva k nezodpovědnosti, právě naopak. Klid v duši, přehled ve věcech a nadhled nad životními těžkostmi zmírní jakékoli obavy. Představte si třeba, o kolik je snazší cestování, když víte, že je doma o vše důležité postaráno. A celý život je v jistém smyslu cestou. Bez zbytečného chaosu a v pohodě si každý krok na ní užijete o dost víc.

 • Uspořádejte si veškeré dokumenty (nebo soubory), nepotřebné skartujte, důležité založte, kam patří.
 • Stanovte si jednou měsíčně svůj úřední den, kdy zkontrolujete všechny účty, termíny nebo naléhavé záležitosti spojené s péčí o zdraví nebo s údržbou domova.
 • Pečujte o svou rodinu, věnujte se svým blízkým, udělejte si čas na přátele. Pěstujte ve svém životě dobré, obohacující a naplněné vztahy.