Přijímat je stejně důležité jako dávat

Jak moc rádi dáváte dárky? Čekáte na to, jakou radost uděláte tomu druhému? Při takovém obdarovávání dost často zapomínáme sami na sebe. Nemůžeme totiž rozdávat, pokud naše vlastní nádoba je prázdná. Je totiž velký rozdíl, pokud obdarováváme z přebytku a hojnosti nebo se při darování dostáváme do vlastního nedostatku – energie. Naučte se tedy v první řadě přijmout pomoc nebo si o ni rovnou říct – požádat o pohlídání dětí, odmítnout nedůležité schůzky, protože jen vy sami máte právo rozhodovat o tom, čemu a komu svůj čas věnujete. V tu chvíli se vám otevřou možnosti, jak zvládnout vše a uchovat si i čas sami pro sebe. Nemusíte zrovna absolvovat kurz time managementu, abyste si mohli dvakrát týdně odskočit na cvičení či masáž.

Žádný pocit viny

Odmala v nás rodiče budují pocit, že jakmile chceme něco jen sami pro sebe, jsme v tu chvíli sobci a nikdo si s námi nebude chtít hrát. Začíná to tak nevinně půjčováním hraček na pískovišti. Zapátrejte tedy v myšlenkách, kdy jste si napustili plnou vanu horké vody s vonnými olejíčky, svíčkami a skleničkou vína a necítili se při tom provinile, že raději nevyndáváte nádobí z myčky nebo netrávíte čas s partnerem. Myslete tedy v první řadě na tu pomyslnou nádobu uvnitř sebe a naplňujte ji, aniž byste se u toho cítili provinile. Každá taková chvilka jen pro vás může totiž jen zhodnotit a vylepšit jakýkoli čas, který následně vy věnujete někomu jinému.

Nic není hloupost

Tak, děti jsou u babičky, běžný úklid se zmákne za půl hodinky a zbytek času si můžete udělat jen podle sebe – ano, i takové chvilky se někdy najdou. Nezapomeňte jakoukoli volnou chvilku rozdělit na část pro povinnosti – úklid, vyřizování mailů, vaření – a na část pouze pro sebe. Žádná maličkost, která vám pomůže dobít baterie a vytvoří vám příjemnou atmosféru a úsměv na tváři, není hloupost. Pokud se rozhodnete tento čas vyplnit čtením knih, nezapomeňte si k tomu uvařit horký skořicový čaj, zapálit svíčku a zabalit se do teplé deky. I když máte pouze 20 minut na takovou posvátnou seanci, vždy tento čas využijte naplno. Bylo by vaše uspokojení z toho tak těžce vybojovaného času jen pro vás úplné, pokud byste necítili tu vůni skořice a pohodlí vytvořené dekou a polštáři všude okolo?

Najít si svůj čas jen pro sebe není jen fráze a nejedná se o nic sobeckého. Naopak, věnovat čas sám sobě je to nejlepší, co můžete udělat pro své blízké. V tomto zdánlivém egoismu je ukrytý nekonečný altruismus. Je totiž radost trávit čas s lidmi, kteří plní svoje potřeby. Pečujte o ostatní tím, že budete v první řadě pečovat sami o sebe.