Představují se vám noví kolegové v práci nebo známí vašich přátel a už u prvního jména zapomínáte. Pak se člověk trochu trapně doptává s omluvou, že „nemá paměť na jména.“ Nebo pokradmu sledujete, jak se vzájemně lidé oslovují a znovu se snažíte jména zapamatovat. A nejsou to jen jména, existuje řada triků i pro další věci v našich životech, abychom si je lépe pamatovali.
"Neexistuje dobrá nebo špatná paměť, existuje pouze paměť trénovaná a netrénovaná, což znamená, že paměť není něco, co máte, ale něco, co děláte. Není to podstatné jméno, je to proces," říká kouč Jim Kwik pro server CNBC. Přibližně třetina vaší paměti je závislá na genetice a biologickém složení mozku, ale zbývají dvě třetiny paměti, které lze zlepšit. "Víme, že paměť není pevně daná, stejně jako velikost bot, je to něco, co můžete rozvíjet," doplňuje Kwik.
Dva triky na zapamatování jmen
1. Asociace tváří
Při představování si nenápadně prohlédněte obličej dané osoby. Pokuste se najít nějaký charakteristický rys, ať už jsou to uši, linie vlasů, čelo, obočí, oči, nos, ústa, brada, barva pleti nebo něco jiného, radí web Mind Tools.
Vytvořte si v mysli asociaci mezi tímto rysem, tváří dané osoby a jejím jménem. Asociace může spočívat ve spojení dané osoby s někým jiným, koho znáte a kdo má stejné jméno. Případně může jít o spojení rýmu nebo obrazu jména s tváří nebo charakteristickým rysem osoby.
2. Opakování
Při představování požádejte osobu, aby zopakovala své jméno. Sami jméno používejte co nejčastěji (aniž byste to přeháněli!). Pokud je vám neznámé, zeptejte se, jak se píše. Možná ještě lépe funguje, pokud při představování jméno dotyčné osoby zopakujete. Přestaví se třeba jako „Petr.“ Takže vy řeknete: „Rád vás poznávám Petře.“ Ve formální prostředí, kde se používají příjmení, zopakujete příjemní případně i s titulem. „Těší mě paní magistro Nováková.“
Také poté, co jste opustili společnost dané osoby, si jméno několikrát v duchu zopakujte. Pokud jste obzvlášť zapálení, můžete se rozhodnout, že si ho zapíšete a uděláte si poznámky. To dělá autorka tohoto textu, je to možná až moc snaživé, ale pokud se opět vrátíte mezi dotyčné lidi a začnete je suverénně oslovovat jménem, vytvoříte dobrý dojem. Dáváte tak najevo, že vám na tom či onom člověku záleží a lidí k vám budou podvědomě hned vstřícnější, protože každý si přeje, aby pro ostatní něco znamenal.
Další způsoby, jak si lépe pamatovat
1. Použijte vizuální asociaci
Tento trik s pamětí funguje ze dvou důvodů. Vizuální podněty si přirozeně pamatujeme lépe než slova. Také čím více smyslů zapojíte do učení nebo ukládání něčeho, tím lépe si to vybavíte. Přirozeně si pamatujeme více vizuální vjemy než slova. Čím více smyslů do procesu pamatování zapojíte, tím spíš si budete něco pamatovat.
Řekněme, že si musíte pamatovat, že máte předložit návrh klientovi do 10:00. Svůj úkol si můžete uložit do paměti vizualizací svého návrhu na budíku s nápisem „10:00“. Trik je v tom, aby byl obrázek co nejživější. Představte si budík s blikajícím časem a zvoněním budíku a zaměřte se na něj, aby se ve vaší mysli stal plně skutečným.
2. Použijte techniku „chunking“
To je paměťový trik, který naše mozky používají k rozdělení velkých částí informací na menší, lépe stravitelné jednotky.
Tři hlavní fáze chunkingu zahrnují seskupování, hledání vzorů a organizování informací podle významu. Můžete si například lépe zapamatovat telefonní číslo ve třech samostatných blocích místo jednoho dlouhého řetězce čísel.
3. Držte se rutiny
Pokud si vytvoříte každodenní rutinu v oblastech, pravděpodobně si věci zapamatujete lépe. Pokud máte například hrozný zvyk ztrácet klíče, zkuste si vytvořit rutinu, kdy je umístíte na háček přímo u vašich domovních dveří, jakmile se dostanete domů. (Bohužel člověk často zapomíná dávat klíče na stejné místo. Pozn. autorky texty)
4. Technika uzlíčků-tip redakce
To je technika autorky textu, která pro někoho může třeba fungovat. Když potřebujete vyřídit několik věci, pochůzky ve městě, nákup jednotlivostí v různých obchodech nebo musíte řešit různé věci po telefonu, spočítejte si v duchu, kolik těch je položek je. důležité je číslo, kolik úkolů je a vizuálně si uděláte uzlíčky na kapsníku. Máte například koupit baterky a toaletní papír., zavolat zubaři, založit si kartičku do knihovny. To jsou čtyři uzlíčky. Občas člověk stojí na ulici a přemýšlí, co byl ten zbývající čtvrtý uzlíček, ale většinou si vzpomene. Tím, že v hlavě držíte všechny úkoly pomocí čísla (jedno číslo si člověk vždy zamapatuje), postupně si je vybavíte a nic nezapomenete.
5. Stáhněte si aplikaci, která vám pomůže zapamatovat si úkoly
Další pomoc při zapamatování věcí je jen ke stažení. Existuje několik aplikací, které vám mohou pomoci zlepšit si zapamatování a udržet důležité události a informace na dlani.
Zdroj: Redakce, Mind Tools, CNBC