Je pátek odpoledne a já pořád nedokončila to, co jsem měla udělat. Už téměř celý týden odkládám tuhle úlohu a i přes vědomí, že bych se jí měla věnovat, někde uvnitř mě tajně doufám, že se to nějakým zázrakem vyřeší samo nebo že ji nakonec vůbec nebudu muset dělat.

Toto je typický projev prokrastinace. Mnoho lidí často zaměňuje prokrastinaci s leností nebo je dokonce považuje za totéž. Ve skutečnosti se ale jedná o zcela odlišné věci. Podívejme se na to trochu podrobněji.

Zdroj: Youtube

Prokrastinace není lenost

Když slyšíme slovo "prokrastinace", často si představíme nezaplacené účty, zmeškané termíny, nevyřízené povinnosti a další podobné situace. Prokrastinace ale není jen o lenosti, válení se před televizí a nečinnosti. Jde o odkládání úkolů a povinností na pozdější dobu, a to i přes vědomí negativních důsledků. Důvody prokrastinace mohou být různé - strach, nedostatek sebevědomí, obavy ze selhání, rebelství, úzkost či dokonce deprese. Na rozdíl od lenosti je prokrastinace aktivním procesem, kdy se vyhýbáme nechtěným a nepříjemným úkolům a raději se věnujeme jiným činnostem.

Proč prokrastinujeme?

Prokrastinace postihuje lidi všech věkových kategorií, bez ohledu na společenský status či povolání. Už v dětství můžeme vidět, jak děti odkládají splnění úkolů s výmluvou "ještě ne, mami". V dospělosti se to projevuje odkládáním pracovních schůzek, odkládáním hubnutí či váháním při oslovování někoho atraktivního. Můžeme říct, že si úkoly odkládáme na jakoukoli dobu, jen ne na "teď a tady". Je to zkreslené vnímání reality, že odkládáním nic nezkazíme a nikomu se tím nic nestane. Často si myslíme, že odkladem úkolu ho vyřešíme lépe. Bohužel opak bývá často pravdou.

Jak se zbavit prokrastinace?

Začněte! Všechno začíná jedním krokem. Překonání počáteční nečinnosti, která je pro většinu lidí přirozená, zejména u náročných úkolů nebo situací, může přinést okamžitou úlevu od nepříjemného pocitu vyhýbání se a odkládání úkolů. Je důležité nečekat, zejména v obtížných situacích, které vyžadují čas a rozvahu. V takových případech si udělejte krátkou přestávku, znovu si připomeňte svůj cíl a soustřeďte se na něj. Pokud je to možné, rozdělte si "velký" úkol na menší části a postupně se jimi přiblížte k cíli.

Co dělat, když se ocitnete v začarovaném kruhu a nedokážete se překonat? Nemějte obavy požádat o odbornou pomoc. Psycholog je ten správný člověk, na kterého se můžete obrátit. Společně dokážete lépe čelit strachům, vyčerpání, úzkosti a dalším problémům spojeným s prokrastinací.

Zdroje: