Tipy pro děti

Uvědomte si, že v tak důležitý moment, jakým přijímačky jsou, je celkem normální a přirozené mít obavy a být nervózní či ve stresu. Proto je dobré s tím (že budou ve stresu) počítat, uvádí web Kam po devítce.

Přímo u zkoušky nejvíc pomůže mít svoji strategii = vědět, co mi jde a čím chci začít, co budu dělat potom, a které úlohy si nechám úplně nakonec – až podle toho, jestli mi na ně zbude čas. A téhle strategie se držet a postupovat podle ní.

Někomu pomáhá zklidnit se pomocí soustředění na dech – obecně se doporučuje dýchat nosem, dech zpomalit, prohloubit nádech a soustředit se na to, aby výdech byl delší než nádech.

Využití „rituálů“ či talismanů je hodně osobní a individuální. Pokud na ně věříte, tak super. Sami si pak nejlíp rozhodnete, co zrovna vám u zkoušky pomůže.

Říká se, že dojmy, které vnímáme díky svému čichu, přichází do mozku v nezkreslené podobě. A vůně, které cítíme dokáží velmi ovlivnit naše emoce.Pokud tyhle pocity znáte, pak vám je asi jasné, že si ke zklidnění či lepší náladě můžete pomoci právě touto cestou. Zkuste třeba levandulový esenciální olej.

Ve stresové situaci pomůže hlavně to, na co jste zvyklí. Taková věc (ať už je to dýchání, myšlenky, představy, vůně…) navodí pocit něčeho známého a tím podpoří pocit jistoty. Pokud se v prostředí nervozity, stresu, paniky či strachu může mozek a následně celé tělo „chytit“ něčeho relativně známého, pak mu tím dám úžasnou možnost ke zklidnění.

Tipy pro rodiče

Rodiče, zejména mámy mají stres z přijímacích zkoušek ještě větší, než jejich děti. Stres a nervozita z toho, že jsme jako rodiče něco podcenili, mohou být i škodlivé směrem k dětem. „Pokud rodič začne na poslední chvíli zmatkovat a nepřiměřeně na dítě tlačit, může mu spíše uškodit,“ říká Martin Drnek ze společnosti Scio.

4 tipy, jak si udržet chladnou hlavu

Rodič ve stresu svému dítěti rozhodně nepomáhá, neboť na něj přenáší své emoce. Zde je pět tipů, jak si udržet trochu chladnou hlavu:

1. Školu jste si již vyhlédli a přihlášku podali. Přesto otevřeně a bez předsudků proberte variantu neúspěchu. Pomůže to vám i vašim dětem. Pokud budete vědět, jaké budou vaše případné další kroky, získáte trochu pevné půdy pod nohama.

2. Společně doma projděte modelové testy, které zveřejňuje CERMAT. Na základě toho si řekněte, co vám jde a co si potřebujete ještě procvičit.

3. Sestavte si plán na zbývajících pár týdnů do přijímaček, avšak nezapomeňte na to, že vy i vaše děti potřebujete odpočívat. Stejně tak neváhejte o víkendu někam společně vyrazit. Celé rodině před ostrými přijímačkami prospěje pozitivní zážitek.

4. Nebojte se se svými pocity ohledně přijímaček svěřit svým dětem. I jim pomůže, pokud uvidí, že tlak, který je na ně vyvíjen, vnímáte. Otevřenost je důležitá.

A ještě jedna prosba na rodiče – pokud je to možné, usnadněte deváťákům jejich náročný den tím, že jim pomůžete vytvořit co nejpohodovější a klidné ráno.

Zdroj: Redakce, CERMAT, Pro zeny, Kampodevitce