Premium obsah

Jak poznat toxického člověka? Nikdy se neomlouvá a vaše problémy jsou mu jedno

Toxický člověk? Podle těchto signálů ho poznáte dřív, než vám zničí život
Na první pohled by se mohlo zdát, že "Toxic people" je název pop-rockové kapely. Avšak toxičtí lidé nevytvářejí žádnou kulturní hodnotu, naopak dokáží zcela znepříjemnit život. Občas se objeví v našem životě jako blesk z čistého nebe a my se jich nedokážeme zbavit. Jinak nám mohou být blízcí už několik let. Ale mají jedno společné - jejich přítomnost nás vysává z energie a optimismu.

Jak poznat toxičtí člověka?

Setkání s nimi vás vyčerpává
Těšili jste se na kávu s kamarádkou, ale po setkání jste naprosto vyčerpaní? Občas člověk může mít špatnou náladu a přenést ji na druhé. Ale pokud se po každém setkání s danou osobou cítíte bez energie, něco je špatně! Toxičtí lidé vám vyloží veškeré světové problémy a nedovolí vám sdílet své novinky.

Zdroj: Youtube

Komplimenty, které nejsou komplimenty

"Kuchyň je krásná, ale já bych tak velkou linku nechtěla." "Tvoje šaty mají super střih, ale já bych si je nikdy neoblékla." "Ten nový mobil vypadá hezky, ale já bych ho nechtěl, protože bych se bál, že ho ztratím." Toxičtí lidé vás nikdy pochválí, a pokud ano, rychle to zruší tím, že přidají nějaké "ALE".

Manipulace je pro ně běžná věc

Toxičtí lidé si s vámi hrají a ovládají vás jako loutku. Bez problémů vám mohou vnutit pocit viny. Klasickým příkladem je věta: "Pokud jsi opravdový přítel, tak mi tohle uděláš." I když se vám daná věc vůbec nechce, pokud jste dobrý přítel, musíte to udělat (anebo ne?).

Toxické vztahy: Charismatická slibotechna
Toxické vztahy: Charismatická slibotechna

Jitka pracovala již několikátým rokem jako obchodní zástupkyně v jednom velkém korporátu. Na kolegy vždy působila odměřeně, nepřístupně, chladně a vlastně i nudně. Jakmile se ovšem ocitla u klienta, kterému nabízela firemní balíčky, stala se z ní charismatická slibotechna, která mu byla ochotna připravit vše na míru, jen aby klapl dobrý obchod. Někdy záměrně lhala, snažila se oslnit. Mnohdy byla tak přesvědčivá, že snad sama věřila tomu, co říká.

Jsou žárliví

Stále vám volají, píší dlouhé texty a denně zvoní na vaše dveře. Nesnesou, abyste byli v kontaktu s jinými lidmi. Bez ohledu na to, zda je to kamarád nebo přítel, obojí vás dokáže pořádně potrápit. Nedovolte, aby jejich žárlivost kazila vaše dny.

Vždy se považují za oběti

Myslí si, že je celý svět nenávidí, že všichni házejí klacky pod jejich nohy a nikdo je nerozumí (kromě vás). Toxičtí lidé trpí svým negativismem a karma jim to vrací. Bohužel se tak ponoří do svých negativních myšlenek, že vás také vtáhnou dolů.

Toxické vztahy: Když je partner narcis
Toxické vztahy: Když je partner narcis

Zuzana právě přijížděla na vlakové nádraží, kde ji měl čekat Dominik. Celá se třásla – nedočkavostí i zimou. Venku se totiž výrazně ochladilo. Dominik čekal na peróně, tak jak slíbil. Konečně se ocitla v jeho objetí. Přinesl jí dokonce silnou šálu, rukavice a čepici. S radostí tyto dary tepla přijala. Nástupiště bičoval studený vítr, ale ona si připadala jako v květnu. Dominik uměl být velmi pozorný, vnímavý. Jejich vztah byl jako z filmové pohádky. Zuzana se do toho nechala vtáhnout a připadala si neskutečně šťastná a naplněná. Dominik ji přesvědčil, že by se mohl nastěhovat k ní. V dědictví po babičce jí připadl velký byt nedaleko centra Prahy. Ani chvíli neváhala a věnovala Dominikovi klíče.

Vaše problémy je nezajímají

Samozřejmě i vy máte své problémy, se kterými se chcete svěřit blízkému člověku. Ale pokud je toto osoba toxická, vaše starosti ji nezajímají. Možná vám věnuje dvě nebo tři věty, ale poté převezme vaše problémy na sebe a začne vám vyprávět o tom, jak se on cítil v podobné situaci.

Zdroj:

Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.