Děti netíží pocit trapnosti

My dospěláci se před dětmi o sexu stydíme mluvit. Děti to mají jinak, jim vůbec nedochází intimní kontext takového tématu, ani je netíží pocity trapnosti. Ty se dostaví až s pubertou. Ve věku 4 až 6 let je to pro ně prostě jen další téma k prozkoumání, stejně jako vesmír nebo dinosauři. Všechno je zajímá a tohle taky. Můžeme se z toho vykroutit a vymyslet si nějakou infantilní báchorku alá čáp nebo broučci, co opilují kytičku. To možná bude platit na úplně malé děti. Většinou ale tenhle dotaz padá kolem nástupu do školy.

Vzorce od našich rodičů moc čerpat nemůže, protože tohle téma bylo před desítkami let tabu. Byť s potem na zádech, tak jsem začala o tom, že když se „maminka s tatínkem rádi, tak mají miminko,“ což bylo hned přerušeno dotazem: „A kudy vyleze miminko z bříška?“ A sakra. Můj plán, že se tomu vyhnu, v patnácti holka dostane balík kondomů a brožuru, nevyšel.

Zdroj: Youtube

Zmiňte důležitost lásky a mluvte na rovinu

Mlžit nemá cenu, protože tím zvědavost dětí ještě víc stoupá a dříve nebo později to budou hledat na internetu. Vědeli se více jak polovina dětí někdy setkala s pornografickým obsahem?

Na rovinu jsme tedy řekla, „že děti přicházejí na svět pipinou“ v hrůze, že to bude pro šestiletou dceru nestravitelné a sápala jsem se po počítači, abych ji stáhla kultovní seriál ´Byl jednou jeden život´. Ta s naprostým klidem odpověděla, že teď už je jí to jasný a v klidu odkráčela.

Jak radí například inStory, nikdy byste neměli zapomenout zmínit lásku rodičů. A říct, že když se dva dospělí lidé mají rádi, vzájemně se dotýkají a mazlí, ale ne tak, jako rodič s dítětem, tohle dělají jen dva lidé, kteří se milují, tak pak ze vzájemného souznění vznikne miminko. Abyste dítě nezmátli, popisujte části těla co nejpřesněji. Říct, že dítě roste mamince „v břiše“, může být matoucí, protože do břicha padá i jídlo. Můžete to říci docela obyčejně: tatínek a maminka udělají miminko, miminko roste u maminky ve zvláštním místě zvaném děloha, a když je připravené, tak vyleze.

Myslím, že je naprosto v pořádku, když se vezmete na pomoc třeba zmíněný seriál nebo knihu (úměrně věku dítěte), která to vysvětluje. Dnes je toho naštěstí spousta, například Děti to chtěj vědět taky.

Otevřenost schvalují i odborníci

Otevřené hovory o intimních tématech doporučují i psychologové. Nikdo jiný to za vás totiž neudělá a na osvětu ve škole příliš nespoléhejte. Jenže jak na to? „S celou řadou dnešních rodičů se doma o sexualitě a intimních vztazích nikdo nebavil, bylo to tabu. Mnoho rodičů ale cítí, že to chtějí dělat jinak než jejich rodiče, že chtějí být těmi, za kým si dítě přijde pro radu. Akorát neví, z jakého konce to uchopit, kdy začít, co všechno říct a jak,“ říká pro iDnes sociální pedagožka Dagmar Krišová, která se zabývá genderem a sexualitou ve vzdělávání.

„U sexuální výchovy v rodině jde totiž o něco víc než pouhé předání faktických informací. Jde o budování vztahu rodič – dítě, o vzájemnou důvěru a o jistotu dítěte, že se na rodiče může obrátit v případě, že zažívá něco nepříjemného, dodává Krišová.

Zdroj:iDnes, Eduzin, inStory, Sance detem