Co všechno zmůže sebeláska

Vědomý postoj sebelásky vytváří prostor pro bezpečné prostředí – jak tělesně, tak mentálně a emočně. V bezpečném prostředí máme možnost uspokojit své potřeby a energeticky se dosycovat. Což je klíčové pro naši životní harmonii. Když jsme energeticky nasycené, roste náš potenciál, rozvíjí se naše talenty, vnitřní síla a krása – jak těla, tak duše. Směrem k celostnímu zdraví.

Jak manifestovat sebelásku

Před lety jsem v rámci kultivace partnerského vztahu četla úžasnou knihu Garyho Chapmana – Pět jazyků lásky. Toho času jsem byla z knihy unešená a upřímně, velmi nás s manželem posunula směrem k vzájemnému porozumění.

Proč si tedy z této bible vědomého nevzít inspiraci i do vztahu se sebou sama?

5 jazyků lásky ve vztahu k sobě sama pro kultivaci sebelásky, sebepřijetí, vnitřní síly a integrity…

1. Jazyk sebelásky – POZORNOST

Věnuj si pozornost, naslouchej řeči svého těla!

Nitro každé z nás k nám promlouvá – vnitřním hlasem, intuicí, často skrze tělo, emoce, pocity, náhlá vnuknutí… Zastav se na chvíli a věnuj pozornost jen sama sobě, svým pocitům, emocím, myšlenkám… Naslouchej řeči svého nitra a vyslyš jeho potřeby.

2. Jazyk sebelásky – FYZICKÝ KONTAKT

Dopřej si pečující vědomý dotek!

Naše těla prahnou po hřejivém, laskavém dotyku. Laskavé pohlazení podporuje rozpouštění stresových hormonů a díky produkci oxytocinu, serotoninu, vasopresinu, dopaminu a růstového hormonu velmi podporuje hojivé a sebeuzdravující procesy těla a mysli. Najdi si v každém dni čas na vědomou péči o sebe sama – ať už automasáží při koupeli či kosmetické péči, masáží, nebo sebeuspokojením…

3. Jazyk sebelásky – SKUTKY A SLUŽBY

Udělej něco jen a jen pro sebe!

Díky dobrému porozumění svým vnitřním potřebám a pozornosti, kterou si věnuješ, jednoduše pochopíš, co si tvé tělo, mysl či duše v danou chvíli nejvíce žádá. Mysli na to, že to za tebe nikdo jiný neudělá! Zajdi si do sauny, do fitka, zaběhat, dopřej si relaxaci a odpočinek na harmonizačním pobytu. Můžeš si dopřát nikým a ničím nerušený zážitek od návštěvy své oblíbené kavárny či restaurace až po večer strávený u romantického filmu. Prostě si udělej radost.

4. Jazyk sebelásky – DÁRKY

Máš ráda dárky? Udělej si občas radost a obdaruj se jako malé dítě. Vnitřní uspokojení a nadšení, které se dostaví, má bez nadsázky doslova terapeutickou hodnotu.

5. Jazyk sebelásky – SLOVA UJIŠTĚNÍ

Ocení někdy někdo tvé úsilí? Chválí tě partner, tvé děti, vlastní rodiče, kamarádka či šéf? Podporují tě slova ujištění ve tvé vnitřní síle a dodávají ti kuráž do života? Podle mé zkušenosti není dobré žadonit o slova pochvaly a ocenění ve vnějším světě. Je skvělé přímo ocenit a pochválit sama sebe za vynaložené úsilí, každý dílčí úspěch, za svůj krásný úsměv a dobrý záměr. Pochval se každý den za to, co se ti povedlo!

Každá v sobě skloubíme jedinečný koktejl rysů v kombinaci s životními zkušenostmi, které zahrnují jak radosti, tak bolesti. Kdo ti rozumí nejlépe, jsi ty sama. Dopřej si to, po čem toužíš a co je ti prospěšné, bez výčitek a s pořádnou dávkou sebelaskavosti. Buď sama sobě svou nejlepší přítelkyní.