Dechová cvičení samotná jsou velice jednoduchá, přesto mají hluboký dopad na náš fyzický i emocionální stav. V tomto textu vás seznámíme s přínosem základního dechového cvičení podle Wima Hofa. Ten sestává z 30 nebo 40 hlubokých nádechů a výdechů vleže na gauči či v posteli, proložených několika hlubokými zádržemi dechu.

Co se děje v těle v průběhu cvičení?

Toto cvičení má hluboký dopad na tělo, zejména pro ty, kdo se s metodou Wima Hofa teprve seznamují. Když se zhluboka nadechnete, pohne se bránice, která promasíruje střeva. To je přirozené, ale většina z nás dýchá pouze hrudí, a střeva si tak vůbec nemasíruje. Když se hýbe bránice, nafoukne se spolu s plícemi i břicho, a to je důvod, proč tomu říkáme „dýchání do břicha“. Až na to, že ve skutečnosti nedýcháme do břicha, jen si plníme plíce, co nejvíc to jde. A břicho se nafoukne, protože jim musí udělat místo. A pak se můžou naplnit horní části plic. Dochází nejen k masáži vnitřních orgánů, ale také pomocí bránice k rozproudění lymfy v celém těle.

V průběhu cvičení se také mění poměr plynů v těle: oxidu uhličitého a kyslíku. Za normálních okolností je v těle určitá hladina oxidu uhličitého a kyslíku. Po dobu metody Wima Hofa kontrolovaně hyperventilujeme – tedy dýcháme více, než potřebujeme. Hluboké břišní nádechy. Následkem toho hodně vydechujeme a ztrácíme velké množství oxidu uhličitého. Ten má sice pověst odpadního plynu, ale málokdo ví, jak je v těle extrémně důležitý. To, že se nám do buněk dostane kyslík, je podmíněno tím, kolik máme v těle oxidu uhličitého. Když hladinu oxidu uhličitého zvýšíme nebo snížíme, má to pak obrovský vliv na stav našeho těla. Během metody Wima Hofa po dobu 20 či 30 minut oxid uhličitý stlačíme dolů a to má jemný vliv na pH krve, které se jemně posouvá do zásady. Zásadité prostředí příznivě ovlivňuje naše zdraví – záněty a infekce ho nemají rády. Tímto mechanismem cvičení optimalizuje imunitu a působí proti mnohým civilizačním nemocem, jejich společným původem je chronický zánět v těle. Příznivě také ovlivňuje autoimunitní onemocnění. Stačí každý den dýchat!

Jak praktikovat?

Místo je důležité. Vždy provádějte dechová cvičení v bezpečném prostředí, nikdy ne tam, kde by mohlo být nebezpečné omdlít – třeba ve vodě nebo za volantem. Nejlepší čas na dechová cvičení je před snídaní, protože máte-li plný žaludek, veškerá metabolická aktivita a kyslík jsou směřovány do žaludku a brání cvičení. Dýchání startuje tělo do pohotovosti, probouzí sympatický nervový systém a připravuje tělo na výkon. Když se nejprve najíte, můžete tuto fyziologickou reakci potlačit.

KROK 1

Posaďte se do meditační pozice nebo si lehněte na záda, podle toho, co je pro vás pohodlnější. Ujistěte se, že můžete volně bez jakýchkoli překážek roztáhnout plíce.

KROK 2

Zavřete oči a pokuste se vyčistit mysl. Uvědomte si svůj dech a snažte se s ním propojit. Třicetkrát až čtyřicetkrát se vědomě nadechněte nosem či ústy. Naplňte břicho a hruď až nahoru po hlavu. Netlačte na výdech. Jen se uvolněte a nechte vzduch odejít. Hluboký nádech, uvolnění.

KROK 3

Po posledním výdechu nasajte ještě jednou vzduch do plic, plný objem, ale bez použití síly. Pak uvolněte vzduch a nechte odejít. Zadržte dech, dokud nepocítíte nutkání znovu se nadechnout. Toto je zádrž nebo retenční fáze.

KROK 4

Jakmile pocítíte potřebu dýchat, zhluboka se nadechněte a zadržte dech na 10 nebo 15 sekund. Tomu se říká regenerační nádech.

KROK 5

Vydechněte a začněte další kolo. Hluboký nádech, volný výdech. Celý cyklus opakujte třikrát nebo čtyřikrát.

Po odcvičení setrvejte v povzneseném stavu, dokud nebudete připraveni zahájit den. Vyhraďte si na cvičení dostatek času. Případně využijte energii, kterou jste právě vytvořili, k ranní rozcvičce nebo sestavě jógy. Zkoušejte, co vám dělá dobře. S postupujícím tréninkem se bude tento protokol více a více blížit meditaci. Praktikovat můžete sami nebo v začátku s touto audio nahrávkou.

Účinky na tělo a mysl

Každé dechové kolo aktivuje adrenální osu. Vyrovnává parasympatický a sympatický nervový systém, čímž snižuje úroveň stresu v těle. Navíc alkalizuje pH krve, snižuje chronický zánět v těle, který je podkladem mnoha civilizačních onemocnění. Bojuje proti virům a bakteriím zvenčí. Pomocí pravidelné každodenní praxe dosáhnete biochemické a hormonální rovnováhy v těle, čímž zvýšíte svoji energii, optimalizujete imunitní systém a posílíte výkon. Tyto faktory jsou velmi prospěšné pro celkové fyzické i mentální zdraví.