Doba je hektická a právě jóga mnohým z nás přináší zklidnění. S jógou úzce souvisí ájurvéda jakožto učení zaměřené na zdraví a celkovou tělesnou rovnováhu. Dohromady pomáhají stát se lepší verzí sebe sama tím, že nás vedou nejen k pohybu, ale i k dalším věcem, jako je zdravá strava, péče o sebe a podobně. Vyzkoušejte proto následující tipy, které se hodí nejen pro zkušené jogíny, ale i pro ty, kdo jsou zatím jógou či ájurvédou nepolíbeni.

1. Choďte brzy spát

Podle ájurvédského učení je včasný odchod do postele jednou z jistot, pokud si chceme zachovat pevné zdraví. Snažte se ulehnout před dvaadvacátou hodinou – už proto, že podle ájurvédy je spánek nejočistnější dvě hodiny před půlnocí a dvě hodiny po ní. Ještě hodinu předtím vypněte veškerou elektroniku.

2. Vstávejte se sluncem

Pokud se naučíte chodit brzy spát, nemělo by vám dělat problém brzy vstávat – ideálně v době, kdy vychází slunce. Zastánci ájurvédy totiž tvrdí, že spánek po východu slunce zanáší tělesné komunikační kanály, což zhoršuje náladu a vede k letargii. Možná to na vás zní moc ezotericky, ale zhruba to odpovídá pořekadlu o ranním ptáčeti, které dál doskáče.

3. Napijte se po ránu

Když se probudíte, protáhněte se a vypijte dvě deci vody – doporučuje se vlažná, ale pozor, neměli byste pít vodu z kohoutku, mohly by v ní být nebezpečné bakterie. Stačí pokojová teplota.

4. Vyprázdněte se

Když už jsme u toho, zkuste udělat rutinu z toho, že ráno půjdete na velkou. Funkční trávicí trakt je klíčovým pro naše celkové tělesné zdraví.

5. Investujte do škrabky na jazyk

Jedním z nejdůležitějších ájurvédských zdravotních doporučení je důraz na správnou ústní hygienu. K tomu patří nejen čištění zubů, ale i jazyka pomocí speciální škrabky. Začněte právě jazykem a poté si vyčistěte zuby bylinkovou zubní pastou a kvalitním kartáčkem. Na závěr můžete kloktat slanou vodu, abyste si pročistili hrdlo.

6. Masírujte se olejem

Tohle už je trochu složitější, ale proč to aspoň nezkusit? Abhjanga v překladu znamená teplou olejovou masáž těla, která pomáhá tonizovat svaly, hydratovat pokožku, uklidňuje tělo i mysl a uvolňuje nervový systém. Můžete se masírovat vlastními silami po dobu 15–20 minut bylinným nebo léčivým olejem.

7. Jóga, pránajáma a meditace

Ájurvéda má jasno: začněte s jógou, po ní zařaďte práci s dechem zvanou pránajáma a zakončete meditací. Pokud jste začátečník, jednoduše se nejdříve zaměřte na základní jógové pozice.

8. Udělejte si relaxační koupel

Najít si čas na relaxační koupel se může zdát obtížné, ale vyplatí se to – prospěje to vašemu zdraví, ale zároveň tak získáte chvíli klidu jen pro sebe.

9. Dobře se najezte

Ájurvéda říká, že člověk potřebuje tři jídla denně, přičemž největší by měl být oběd. Snídaně je nezbytná a měla by být lehká a vyvážená. Pokud vás zajímají ájurvédské recepty, je k dispozici nepřeberné množství ájurvédských kurzů vaření, které snadno najdete na internetu.