Žijeme ve světě, kterému podle základních fyzikálních zákonů rozumíme. čas plyne lineárně, tedy od minulosti přes přítomnost k budoucnosti a prostor kolem nás je trojrozměrný. Hlouběji ve vesmíru už nic z toho neplatí.

Pokud člověk není vyloženě odborník, jsou pro něj některé jevy těžko pochopitelné, zároveň ale fascinující. Určitě jste už slyšeli o černých dírách, které kolem křiví čas a prostor. A přívlastek „černá“ je logický, protože pohlcují světlu. Jednoduše řečeno, co černá díra schvátí, už nikdy nenavrátí.

Má se z to, že uprostřed galaxie, kde je i naše planeta, je taková superhmotná černá díra. A na jejím okraji je horizont událostí. V podstatě je to takový okraj nebo hranice černé díry, kterou když cokoliv přesáhne, tak už není návratu. Zpoza horizontu událostí, tedy z oblasti uvnitř prostoru kolem černé díry, nemůže nic uniknout, ani žádná informace. A mění se tam nám známé fyzikální zákony, například tam neplyne čas.

https://www.youtube.com/watch?v=oBJfyKR6_yE

Černá díra by nás natáhla jako špagetu

A co by se stalo, kdyby člověk do takové černé díry spadnul? Když se pak přiblížíte k neviditelnému horizontu událostí černé díry a překročíte jej, není cesty zpět. Z černé díry se nedostanete ven, existuje pro to dobrý důvod. Gravitace je tam tak silná, že se zpátky nedostane ani světlo, ani cokoli jiného. Pokud byste se dostali dále do černé díry, prostor se začne stále více zakřivovat, dokud nebudete v centru, kde je prostor nekonečně zakřivený.

Jak uvádí server Flowee, černá díra po překročení horizontu událostí z vás udělá špagetu. Vlivem extrémní gravitační síly se budete nekonečně zužovat a natahovat, až se z vás stane jen proud subatomárních částic. Dokonce na to mají vědci odborný termín „špagetifikace“. Jednoduše, váš mozek se rozpadne na atomy, takže už bohužel nebudete moc nikomu referovat o tom, jak to za horizontem událostí vypadá. Dopadnete stejně jako další objekty, včetně hvězd nebo planet, které černá díra pohltí, a to je rozpad.

Ale pozor, pokud by se jednalo o nějakou větší černou díru, který má v oblasti horizontu událostí menší gravitaci, čistě teoreticky by se dalo prostoru černé díry nahlédnout.

Začnete padat rychlostí světla, takže čím rychleji budete padat, tím pomaleji se budete pohybovat časem. Pokud tedy budete schopní se podívat za sebe, uvidíte věci, které do černé díry spadly před vámi, a před sebou uvidíte věci, které do díry teprve spadnou. Výsledek je tedy takový, že uvidíte celou historii i budoucnost tohoto místa současně. Uvidíte, co se stalo od velkého třesku až po vzdálenou budoucnost.

Ale protože černá díra, jak bylo výše řečeno pohltí všechno, včetně informací, bohužel zase bychom se tady na planetě zemi nedozvěděli, jak to tam vypadá.

Zdroj:Flowee, Wikipedie, Storyboardthat