Co je vlastně biohacking?

Pod pojmem biohacking si můžete představit osvojení rituálů, které zařadíte do své každodenní rutiny. Díky těmto rituálům maximalizujete potenciál svého těla a zároveň se u toho nebudete cítit vyšťaveni. Cílem biohackingu není vysoký výkon. Je to maximalizace toho, co naše tělo nabízí za předpokladu, že si tyto životní změny a rituály budete užívat. V podstatě se jedná o jistý styl experimentování v oblasti pohybu, stravování a mentálního zdraví. Biohacking zahrnuje i psychologické techniky a užívání doplňků stravy, které podpoří potenciál vašeho těla i mozku.

Spánek je základ

Nedostatek spánku může mít negativní vliv na naše zdraví, koncentraci, a dokonce i přibírání na váze. Není důležitá pouze délka spánku, ale především jeho kvalita. Pro někoho je dostatečných 6 hodin spánku, pokud je spánek opravdu hluboký. Někdo není odpočatý ani po 8 hodinách. Kvalitu vašeho spánku si můžete hlídat pomocí různých mobilních aplikací, zkusit můžete například Sleep Cycle. Kvalitu vašeho spánku můžete přímo ovlivnit především volbou večerních aktivit. Obecně se doporučuje omezení modrého světla, omezení kofeinu v odpoledních a večerních hodinách a vytvoření jisté večerní rutiny – např. čtení knížky, meditace nebo lehká jóga.

Začněte s meditací

Ten, kdo poslední dobou neslyšel o meditaci, jako by nebyl. Může se zdát, že se jedná pouze o další trend, který se přežene stejně rychle, jako nastoupil. Meditace má ale opravdu mnoho pozitivních benefitů na náš mozek – snižuje stres, zvyšuje koncentraci a podporuje kognitivní funkce mozku. Díky tomu bude náš mozek odolnější v emočně vypjatých situacích. Dokáže se lépe popasovat s úzkostí a strachem (https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fpsyt.2019.00193/full). Meditace pro začátečníky může být trochu náročná. I v tomto případě můžete sáhnout po pomocnících v podobě aplikací, jako jsou Headspace nebo Calm. Nebojte se při meditaci usnout, i to může být pro váš mozek přínosné.

Pohyb na čerstvém vzduchu

Pozitivní účinky fyzické aktivity jsou známé už dlouhou dobu. Díky pravidelnému pohybu, a především silovému tréninku posilujete nejen své svaly, ale také svůj mozek a vůli. Právě posilování či pravidelné praktikování jógy vás odkloní od prokleté cesty k prokrastinaci. Po absolvování fyzické aktivity se nám ještě ke všemu vyplaví hormony štěstí, díky kterým získáme další energii a zvládneme další psychickou námahu.

Hudba jako ten správný spouštěč

Zvuky, které slyšíme kolem nás, mohou narušovat, nebo naopak podporovat naši koncentraci. Rušivé zvuky v kanceláři nebo kavárně nás nenechají napsat ani řádku. Někdy je i ticho natolik demotivující, že ani to nám nepomůže. Zkuste si do uší pustit lehkou instrumentální hudbu. Uvidíte, že dokončení prezentace, kterou musíte odevzdat, půjde raz dva.

Pište si

To, co nás někdy nenechá spát, je množství myšlenek, které nám jako opice z větve na větev poletují v hlavě. Připravte si k posteli deník, do kterého si každý večer něco zapíšete. Může to být něco hezkého, co jste ten den zažili a za co jste vděční. Jakmile něco hezkého zapíšete, ten krásný moment si více uvědomíte a uchováte si ho o to intenzivněji. Další skvělý tip je zapisovat si myšlenky před spaním, které vás napadají. Budete tak vědět, že je ráno zase najdete, nezaspíte je, a vy tak můžete v klidu spát.

Biohacking není nic jiného než využívání vědeckých poznatků k tomu, abychom využili svůj život pro to, co nás opravdu baví, a cítili se v našem těle skvěle co nejdéle. Nejen pouze chvíli. Těchto pár tipů je jen část toho, s čím se dá experimentovat. Zkoušejte a sami uvidíte, co je pro vaše tělo a mysl nejlepší.

Zdroje:

  • https://aktin.cz/biohacking-vyzkousejte-techto-10-veci-ktere-vam-obrati-zivot-k-lepsimu
  • https://lifetest.eu/cs/blog/14/biohacking-a-jeho-vliv-na-zdravi
  • https://psychcentral.com/blog/how-meditation-changes-the-brain#lets-recap
  • https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fpsyt.2019.00193/full