Správná strava

Ájurvéda mluví o třech pilířích zdraví – strava, spánek, aktivita. Zdravá, vyvážená a pravidelná strava je klíčem k vnitřní harmonii, zdraví, síle, spokojenosti a radosti. Co ale znamená zdravá a vyvážená strava? Podle ájurvédy by každé naše jídlo mělo obsahovat všech šest chutí. Vyvážená strava zahrnuje ze dvou třetin jídlo, které má správnou výživovou hodnotu – to jsou například obiloviny, ovoce, mléko, ořechy a tuky. Poslední třetinu stravy by mělo tvořit jídlo, které očišťuje – luštěniny a zelenina.

Stravu bychom také měli přizpůsobovat ročnímu období. Nejdůležitější ale je jíst vědomě. I sebevíc zdravé jídlo se stává jedem, pokud jíme ve spěchu a stresu. Na jídlo si vyčleňte dostatek času, nepracujte při něm, nehltejte ho. Uvědomujte si každé sousto, které vkládáte do úst.

Olejová masáž

Ájurvéda je známá pro své olejové masáže – abhjangy. Na takovou masáž si můžete zajít do ájurvédských center, ale můžete si ji udělat i sami. Jedná se o tzv. automasáž. Masáž se provádí zahřátým bylinným olejem. Bylinné oleje uvolní mysl, působí úžasně relaxačně, zároveň můžou působit jako prevence při různých zdravotních potížích. Masáž provádějte v teple, ujistěte se, že nejste v průvanu. Můžete stát nebo sedět na ručníku, u kterého vám nevadí, že se umastí od oleje.

Začínejte od hlavy. Pomalu vmasírujte olej ke kořínkům vlasů, pokračujte pomocí prstů jemnými krouživými pohyby na pokožku obličeje a krku. Dále se pokračuje od končetin vždy směrem ke středu těla. Na vaši mysl budou blahodárně působit nejen bylinné oleje, ale především vědomí toho, že tohle všechno pro sebe děláte.

Meditace

Meditace je tělu prospěšná bez ohledu na to, kdy ji praktikujete. Nejúčinnější ale bývá právě ranní meditace, kdy máme čistou mysl, která je připravena na zcela nový den. Meditací je několik druhů a nedá se říct, zda je jedna lepší než druhá. Záleží na momentálním rozpoložení a životní situaci. Vyzkoušejte více druhů a uvidíte, která vám bude vyhovovat.

Ájurvéda doporučuje vybírat ze tří základních meditačních technik – vizualizace, mantra meditace a meditace v chůzi. Obecně nejrozšířenější meditací je vizualizace, při které si často vybavujeme věci z vnějšího prostředí, které jsme schopni vnímat očima – přírodu, vodu, hory, nebe. Zkuste si vizualizovat, že vaši páteř naplňuje světlo, až se postupně mění v paprsek světla, který se rozlévá do celého těla. Této technice věnujte 5–10 minut denně.

Toto je pouze pár ájurvédských rad pro to, abychom naši mysl i tělo udržovali v dobré kondici a byli jsme tak schopni se obrnit proti náporu špatných zpráv nebo náročných situací. K tomu všemu samozřejmě patří i dostatečný a pravidelný spánek a zdravá fyzická aktivita, bez které bychom chtě nechtě postupně upadali do pocitů smutku, neschopnosti, až vyhoření.