Každá maminka se snaží vytvářet jistý řád svému dítěti – čas spánku, jídla a koupání by měl být pravidelný. Tak proč se tento režim v dospělosti tak často vytrácí? Naše tělo přitom ale po takovém vnitřním řádu touží. Je to jedna z věcí, která nám dodává pocit jistoty a stability. Většina denních rituálů dle ájurvédy je kombinací ájurvédských a jogínských technik, které se mění v závislosti na ročním období. Co takhle si některé z nich osvojit?

Vstávání za svítání

Nejvhodnější čas pro vstávání je hodinu a půl před svítáním. Důvodem je, že tato doba je velmi příznivá pro praktikování jógy a meditace. Ještě než vstanete, zůstaňte pár minut ležet a zkuste se pozitivně naladit na svůj den. Představte si, na co máte chuť a co hezkého vás během dne čeká. To je cesta, jak začít každý den s úsměvem a dobrou náladou. Ráno je také nejvhodnější čas na meditační techniku, kdy si představujete vycházející slunce v oblasti kostrče a pánve, jak pomalu stoupá vzhůru až do oblasti mezi obočím.

Očista jazyka

Na každodenní očistu zubů jsme zvyklí a nijak se nad ní nepozastavujeme. Stejně bychom se měli věnovat i našemu jazyku. Na očistu jazyka můžete použít speciální kovový nástroj, ale stejně vám poslouží i polévková lžíce. Přiložíte škrabku na jazyk co nejdál na kořen jazyka a povlak, který se během noci na jazyku vytvořil, setřete směrem ven. Následně škrabku omyjte teplou vodou. Kartáček na čištění jazyka není vhodný, protože tím veškeré škodlivé látky z jazyka akorát rozneseme po ústní dutině, a to není zrovna žádoucí.

Masáž dásní olejem

V ájurvédě se tato technika nazývá gandúša. Jedná se o kloktání a převalování oleje v ústech po dobu 10 až 15 minut. Ideální je pro to sezamový olej, ale můžete použít jakýkoli za studena lisovaný přírodní olej. Olej vybírejte v bio kvalitě. Tato technika posiluje zuby i dásně. Je prevencí při nemocech dásní a dutiny ústní. Zlepšuje dech, léčí krvácení dásní a funguje jako prevence suchých rtů.

Ájurvédský džem

Čavanpráš je speciální džem, který je kombinací ovoce a koření. Podává se čajová lžička ráno nalačno – buď samotný, nebo v kombinaci s kokosovým mlékem. Tento rituál má prohřívací efekt, právě proto se doporučuje vynechávat v letním období. Zlepšuje také imunitu a metabolismus, uvolňuje toxické látky z těla. Zlepšuje dýchací systém i činnost mozku.

Možná se na první pohled může zdát, že všechny tyto rituály není možné po ránu zvládnout. Vězte, že vám nezaberou zase tolik času. Pokud vás lákají, zkuste je zařazovat do své každodenní rutiny postupně, ne všechny najednou. Změna bude pro vás a váš organismus postupná a bude pravděpodobnější, že u těchto rituálů zůstanete.