Pravidla při jídle

S přípravou na kvalitní spánek začněte už po obědě, a to tím, že nebudete konzumovat kofein v odpoledních hodinách. Kávu tedy pijte pouze během dopoledne. To může být pro mnohé opravdu výzva, ale vyplatí se to. Dle ájurvédy byste měli večeřet brzy, již před 18. hodinou. Během 18.–22. hodiny se totiž aktivuje kapha, která uvolňuje trávicí systém. Při jídle nebo bezprostředně po něm se nedoporučuje pít voda. Voda totiž ředí trávicí šťávy, narušuje trávicí systém a hladinu inzulinu. Po večeři můžete rozžvýkat několik semínek fenyklu. Fenykl je známý především pro své antimikrobiální účinky a vysoký obsah vlákniny. Váš žaludek vám poděkuje.

Zklidněte mysl

Po večeři se místo usazení na gauč vydejte na procházku. Uděláte tak službu nejen vašemu trávení, ale i mysli. Chůze uzemňuje, proto vám pomůže zklidnit vaši těkající mysl. Ve večerních hodinách snižte působení modrého světla. Modré světlo z obrazovek narušuje spánek a namáhá oči, protože brání naší mysli vypnout. Vypněte počítač i televizi alespoň hodinu před spaním. Číst knihu je dobré, ale ani to se nedoporučuje těsně před spaním. Pokud vám i tak vaše mysl těká a nedovoluje s úlevou usnout, zapište si před spaním své myšlenky. Nebudete se muset obávat toho, že ráno nebudete vědět, na co jste mysleli, a vaše mysl vás propustí do světa spánku.

Masáž nohou olejem

Automasáž celého těla bylinnými oleji je velmi prospěšná a relaxující. Na takovou masáž si ale asi nevyhradíte čas každý večer. Zvláštní pozornost byste měli věnovat svým nohám. Příroda umístila na naše chodidla několik tlakových bodů, které při správné stimulaci mohou ulevit celému tělu. Proto svá chodidla hýčkejte. K masáži použijte přírodní esenciální oleje, které uvolní vaši mysl a na spánek ji skvěle připraví. Sáhnout můžete například po oleji, jako je vetiver nebo santalové dřevo – právě tyto vůně pomáhají podpořit spánek.

Jóga

Jóga a ájurvéda k sobě neodmyslitelně patří. Praktikování jógy a meditace se doporučuje zejména v ranních hodinách, kdy je naše mysl ještě jasná a tělo odpočinuté. Některé jógové ásany a pozice pomáhají při usínání a zklidňují naši mysl. Je to například pozice dítěte, twist nebo mrtvoly. Díky těmto ásanám zklidníte nejen mysl, ale uvolníte i svaly, které celý den namáháte.

Už teď slyšíte to ticho a cítíte vůni esenciálního oleje? Už jen ta představa zaručuje klidný a kvalitní spánek. Tak jako u všech doporučení, nikdy nedosáhnete kýžených výsledků, pokud nebudete tyto rady důsledně a pravidelně dodržovat. Jakmile si alespoň z některých výše uvedených rad vytvoříte své večerní rituály, budete se každé ráno probouzet svěží a plní energie. A to je to, co každý z nás potřebuje.