Premium obsah

Ájurvéda a příprava na spánek

Ájurvéda a příprava na spánek
Spánek tvoří dle ájurvédy další z pilířů zdraví. Je nutným předpokladem toho, abychom neonemocněli, nepropadali úzkostem nebo strachu. Je to jistá forma meditace. Během spánku regeneruje naše mysl. Pokud nevytváříme pro spánek dostatek prostoru, v naší mysli se nestačí pouklízet ten nepořádek, který si tam během dne pěkně vytváříme. Zkuste postupně do své večerní rutiny zařadit ájurvédské rituály. Pomůžou vám vytvořit základ pro kvalitní spánek a uděláte tak hezkou tečku za náročným dnem. Čeho se večer vyvarovat a co naopak zařadit?

Pravidla při jídle

S přípravou na kvalitní spánek začněte už po obědě, a to tím, že nebudete konzumovat kofein v odpoledních hodinách. Kávu tedy pijte pouze během dopoledne. To může být pro mnohé opravdu výzva, ale vyplatí se to. Dle ájurvédy byste měli večeřet brzy, již před 18. hodinou. Během 18.–22. hodiny se totiž aktivuje kapha, která uvolňuje trávicí systém. Při jídle nebo bezprostředně po něm se nedoporučuje pít voda. Voda totiž ředí trávicí šťávy, narušuje trávicí systém a hladinu inzulinu. Po večeři můžete rozžvýkat několik semínek fenyklu. Fenykl je známý především pro své antimikrobiální účinky a vysoký obsah vlákniny. Váš žaludek vám poděkuje.

Zklidněte mysl

Loading
Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.