Podívejte se na kreativitu jako schopnost přizpůsobit se změnám, zvládnout nejistotu a řešit problémy, které se objevují. Dá se chápat také jako otevřenost novým zkušenostem, umění přinášet nové pohledy a vytvářet nové hodnoty. Zkrátka, je to rozhodně něco víc než schopnost vyrobit praktický kapsář z roliček od toaletního papíru, je to něco, co stojí za to rozvíjet.

Kreativita se může projevit a uplatnit snad ve všech oborech lidské činnosti, nejen v umění či hudbě. Má své místo i v obchodě, vzdělávání či třeba médiích, stejně jako v technologické firmě. Není přitom pravda, že někdo se narodí kreativní a jiný má smůlu, protože i tato dovednost se dá posilovat. Jak na to?

1. Choďte

Cože? Vždyť to vypadá jako tip na hubnutí. Ale chůze toho umí mnohem víc a mimo jiné úzce souvisí s kreativitou. Byla to právě schopnost chodit po dvou, která uvolnila naše ruce a mysl, abychom se rozvinuli mnohem více než ostatní savci. Mnoha lidem se nejlépe přemýšlí právě za chůze, možná mezi ně patříte nebo můžete tenhle způsob přemýšlení vytrénovat.

2. Stanovujte si limity

Možná to zní jako protimluv, když má jít o rozvoj kreativity, ale není to tak. Abyste byli kreativní, není nutné nechat mysl bezcílně bloudit, ale dávejte jí tu a tam výzvy v podobě různých omezení – řekněte si třeba, že osnovu nového projektu vymyslíte během dvaceti minut nebo že pracovní mail napíšete maximálně na pět set znaků, a přitom v něm bude všechno, co potřebujete sdělit.

3. Uvolněte se

Je známo, že relaxace zvyšuje kreativitu. Existují různé osvědčené způsoby, jak se dostat do uvolněného stavu. Patří mezi ně progresivní svalová relaxace – ta používá k dosažení celkového tělesného a duševního uvolnění střídavého napínání a uvolňování hybného svalstva a pomáhá zmírnit úzkosti a projevy stresu. Pomoci může i brániční dýchání, meditace za chůze a některé jógové pozice. Když nemáte dostatek času a prostoru, uvolněte se alespoň tím, že zhluboka dýcháte, protáhnete se, projdete se.

4. Spolupracujte

Můžeme věřit na mýtus osamělých géniů, kteří vytvořili velké věci, ale ve skutečnosti je mnoho malých i velkých objevů výsledkem týmové práce. Nebo alespoň toho, že jako lidé fungujeme uprostřed různých vztahů a reálných sociálních sítí s lidmi, kteří nás různým způsobem mohou inspirovat nebo postrčit dál. Zasekli jste se v práci na nějakém úkolu? Nemůžete hnout s prací do školy? Nevíte, jak co nejlépe navrhnout novou kuchyň u vás doma? Proberte to s někým.

5. Spěte dost

Umělci, vědci a další kreativní jednotlivci často popisují, jak jim spánek a sny pomáhají překonávat různé problémy a překážky. Nemusíte ve spánku objevit nic převratného, ale fakt je, že když budete nevyspalí, výkonnost vašeho mozku klesá ve všech směrech. Dopřejte si alespoň sedm až osm hodin denně.

6. Hodina jiným směrem

Udělejte si občas čas a hodinu – ale klidně to může být i delší dobu – se věnujte něčemu, co vás baví, aniž by to nějak souviselo s vaší prací či třeba péčí o domácnost. Můžete malovat, můžete přestavět byt, můžete vymyslet taneční sestavu na oblíbenou hudbu, pomalovat tenisky… je to kreativní úkrok stranou, který osvěží vaši mysl a může se pak nepřímo pozitivně promítnout do jiných, rutinnějších projektů.

7. Kreativní pracoviště

Roli hraje i to, v jakém místě pracujete, kde máte vymýšlet nové projekty a rozvíjet svoje nápady. Některé firmy už se snaží o kreativní pracovní prostředí, někde to bude na vás, stejně jako je to na vás, když pracujete doma. Vytvořte si místo, kde se vám bude dobře přemýšlet, střídejte práci doma s kavárnami a cowork centry.

8. Nebojte se chyb

Kreativita znamená, že se mnohdy pustíte po slepé cestě, nebojte se toho, stejně jako se nebojte omylů a chyb. Není to projev selhání, ale možnost, jak se poučit a udělat věci příště jinak a lépe.