Je důležité na sobě pracovat, pokud se chcete zlepšovat a dosáhnout většího úspěchu v čemkoli, čemu se v životě věnujete. Malé postupné kroky k tomu můžete dělat každý den. A pamatujte si, nic se nezmění k lepšímu, pokud vy sami nezačnete něco dělat jinak. A to platí i o zdánlivých každodenních všednostech.

1. Myslete dopředu

Těžko dosáhnete velkého úspěchu, když se dokážete dívat jen malý kousek před sebe. Musíte myslet dlouhodobě, pomůže to i vašemu většímu soustředění se na větší cíle a snáze odoláte rušivým vlivům.

Lidé, kteří nemyslí dlouho dopředu, často opakují stejné chyby, ať už ve vztazích, nebo třeba v zaměstnání. Volí často krátkodobě pohodlnější řešení, které jim ale dlouhodobě život spíše zkomplikuje.

2. Učiňte z učení návyk

Můžete se učit třeba zmíněné jazyky nebo nové jógové pozice či třeba zásady on-line marketingu, které potřebujete ve své práci. Důležité je, abyste v tom nepolevovali, jen tak se dostanete dál a budete třeba vydělávat více peněz, pokud byste tohle rádi změnili.

Učit se můžete í třeba komunikaci v práci, asertivitě vůči šéfům a podobně. Hodí se k tomu jak knihy, tak kurzy, včetně těch, co probíhají on-line.

3. Plánujte dopředu

Stejně jako u prvního principu, kde šlo o přemýšlení v dlouhodobém horizontu, i plánování je důležitou součástí osobního rozvoje. Je fajn snít, ale musíte být i trochu konkrétnější a mít jasné plány, čeho všeho a jak chcete dosáhnout. Sepište si to, dejte k tomu alespoň rámcové termíny a pravidelně se k plánům vracejte.

4. Budujte produktivní návyky

Na vašich návycích záleží. To, co děláte denně, je důležitější než to, co děláte jednou za čas. Pokud se jednou za dva roky vrhnete na nějaký kurz a do dvou týdnů zapomenete, co vám tam říkali, je to k ničemu, i kdyby to byl perfektní a drahý kurz. Daleko lepší je si každý den přečíst kousek, díky němuž se věci naučíte a zapamatujete si je. Je to stejné jako s cvičením nebo učením jazyků.

5. Zaměřte se na proces

Pokud například chcete mít úspěšný blog o vaření nebo instagramový profil o cestování, nestaří na nich tu a tam něco zveřejnit a doufat, že si toho lidé všimnou a budou se k vám vracet. Musíte mít jasno o procesu, jakým toho dosáhnete, co a proč publikujete a jakým způsobem to dostáváte k publiku.

6. Poučte se

Další zásadou sebezdokonalování, které se musíte držet, je vždy se umět poučit. Úspěch se málokdy dostaví okamžitě. Možná budete muset projít mnoha neúspěchy a dopustit se mnoha chyb, než dosáhnete požadovaných výsledků. Důležité je to v takových momentech nevzdat.

7. Pečujte o své tělesné i duševní zdraví

V sebezdokonalování nejde jen o učení se novým věcem a o úspěchy, patří sem i celková péče o tělo, o zdraví. Jezte zdravě, cvičte, dostatečně spěte. Pokud budete unavení, ospalí, vyčerpaní či nemocní, nemůžete ze sebe vydat to nejlepší.

Kromě svého fyzického zdraví se musíte starat také o to duševní. Relaxujte, meditujte, naučte se úplně vypnout.