1. Posouvání buzení

Kdo z nás to někdy neudělal! Moderní budíky nebo mobily mají tu lákavou funkci, díky níž lze buzení po pěti deseti minutách odsouvat třeba hodinu. Každý, kdo to někdy zkusil, asi nejspíš taky ví, že po hodině odsouvání není odpočinutější než při prvním zazvonění, spíš naopak. Stejně už neusnete, jen si tím trochu rozhodíte vnitřní hodiny svého těla. Budete mnohem odpočatější, když vstanete na první dobrou. A pokud už chcete používat moderní vychytávky, zkuste budík nebo aplikaci, které vás vzbudí v rámci předem určeného časového rozmezí v momentě, kdy bude váš spánek nejlehčí.

2. Telefon do ruky

Pokud po probuzení hned zkontrolujete svůj mobil, zbytečně si hned po ránu zvyšujete hladinu stresu, ať už ze zpravodajství, z toho, že vás někdo o něco uhání, nebo kvůli různým pracovním termínům. To nechcete. Psychologové proto doporučují s telefonem neusínat ani se s ním neprobouzet – daleko lepší podle nich je nějaká moderní verze klasického budíku a telefon v jiné místnosti.

3. Rychlé vstávání? Raději ne

Filmoví hrdinové někdy vyskočí z postele, jako když do nich střelí, ale pro vás to spíše není dobrý nápad. Daleko lepší je vstávat pomalu, ideálně s protažením, jinak si zahráváte třeba s namožením zádových svalů, které do té doby klidně ležely. Před tím, než vstanete, můžete například propnout celé tělo, natáhnout ruce a nohy, co to půjde. Pak přitáhněte koleno jedno po druhém k hrudníku a nakonec pomalu vstaňte tak, že se posadíte a postupně spustíte nohy na zem.

4. Málo světla

Je fajn mít zatemňovací závěsy, díky kterým se dobře vyspíte i v době, kdy svítá hodně brzy, nebo ve městě, kde by vás jinak rušily pouliční lampy. Ale jakmile vstáváte, dejte tmě vale a pusťte k sobě denní světlo, nikoli jen rozsvícené lampičky. Denní světlo nás probere mnohem účinněji, navíc podle vědců svědčí i našemu metabolismu, který je výkonnější. Než se dáte do práce nebo někam vyrazíte, pusťte na sebe – pokud to jde, samozřejmě – alespoň na půl hodiny denní světlo, snídejte u okna, nebo dokonce venku.

5. Málo vody

Pokud se ráno přiměřeně nenapijete, může vás po zbytek dne dohánět dehydratace, i když nebudete trpět silným pocitem žízně. Ale budete mít špatnou náladu, budete nesoustředění a unavenější, možná se přidá bolest hlavy nebo se budete cítit unavení, uvádí nový výzkum z Francie. Není potřeba se prolévat litry nápojů, ale je dobré si po ránu dát kromě kafe i dvě tři deci vody a pak se občas napít i během dne.

6. Pohyb nalačno

Jasně, dát si ranní rozcvičku nebo krátký výběh s přeplněným žaludkem, to asi nechcete. Ale činit tak úplně bez jídla se kupodivu také doporučit nedá – podle nedávného britského výzkumu kvůli tomu můžete být celý následující den nevrlí a poněkud nesví. Energii po ránu totiž nepotřebuje jen vaše tělo jako celek, ale také váš mozek, který lační po bílkovinách a sacharidech.

7. Nedostatek bílkovin

Ovesné vločky nebo třeba ovoce k snídani? Proč ne, ale ve skutečnosti to není ideální, pokud nepřidáte bílkoviny, třeba z vajec či mléčných výrobků. Kysané budou lepší než sýry. Lidé, kteří si bílkoviny neboli proteiny dopřávají nejen v poledne a večer, ale i po ránu, jsou na tom co do budování svalové hmoty lépe než ti, kdo je u snídaně vynechávají. Pozor, nemáme na mysli nějaké kulturistické bicepsy, ale zdravé svaly, které spalují energii lépe než tukové buňky, a proto o ně tolik stojíme. Napomáhá tomu i dostatek pohybu.