„Nemůžete vždy ovládat, co se děje venku. Vždy však můžete mít pod kontrolou, co se s vámi děje uvnitř.“ Z těchto slov amerického spisovatele Waynea Dyera můžete vyjít, když budete hledat způsob, jak překonat období, během nějž máte pocit, že je toho na vás moc a že vůbec nevíte kudy kam. Soustřeďte se jen na to, co můžete ovlivnit, a samozřejmě také na sebe.

1. Plánujte s rozmyslem

Teď se nesnažte dělat podrobné plány na týdny či nejbližší měsíce, trápilo by vás, kdybyste pak museli z kalendáře mazat věci, které se nebudou moci uskutečnit. Zaměřte se na nejbližší budoucnost, přemýšlejte dopředu jen v horizontu několika málo dní. S vědomím, že jde o přechodné období, které nakonec pomine. A vy zase budete moci například cestovat nebo chodit tančit, jak jste byli zvyklí.

2. Dejte svým dnům řád

Zatímco si nebudete dělat velké plány do budoucna, naopak si dělejte dílčí rozvrh na každý den, i když jste třeba zrovna jen doma. Sepište si v bodech, co byste ten který den rádi zvládli, ať už do zaměstnání, nebo co se týká třeba údržby bytu či domu. Občasné nicnedělání je fajn, ale pokud je takových dní víc, začne to být únavné a frustrující.

3. Neutěšujte se jídlem, nepijte

Je snadné na chvíli zahnat negativní emoce jídlem a strach nechat rozplynout v alkoholu, i když je teď tak trochu v módě se chlubit tím, kdo má doma větší zásoby pití na těžké časy. Zkuste se těmto pokušením vyhnout. Jezte pravidelně a pokud možno zdravě, pijte jen s mírou a tehdy, když se budete cítit dobře.

4. Choďte ven, cvičte

Pokud jen trochu můžete, jděte každý den alespoň na půl hodiny ven, delší doba je samozřejmě lepší. Ideálně do přírody nebo alespoň do parku, skutečně to pomáhá nejen po fyzické stránce, ale svědčí to i psychice.

5. Buďte sami

Zvláště pokud jste kvůli nynějším omezením doma všichni nebo pokud u vás běží škola on-line, najděte si každý den čas sami pro sebe a nevzdávejte se ho. Můžete se jít sami projít, můžete si sami číst, můžete si jít o hodinu dřív než obvykle lehnout a spát. Lépe funguje, když se na tom s ostatními domluvíte předem, než abyste se o něj hlásili v době, kdy už vám všechno přerůstá přes hlavu.