1. Vydechujte brčkem

Tohle dechové cvičení vyzkoušejte, až příště rozložíte jógamatku. Vložte do úst obyčejné brčko. Nadechujte nosem a vydechujte dlouze ústy skrze brčko. Zkuste o něco prodloužit výdech, nebo přidejte 2–3 zádrže po výdechu. Stačí pouhých 10 minut, abyste ucítili hluboký zklidňující účinek.

2. Dejte nohy nahoru (viparita karaní)

Ne nadarmo se říká: Dej si nohy nahoru, když už toho všeho máš po krk. Jógová pozice viparita karaní je ideální po dlouhém únavném dni plném stresu. Lehněte si třeba na zem, dejte hýždě ke zdi a nohy opřete o zeď. Můžete si podložit hýždě polštářkem či blokem, abyste měli pánev výš než srdce, pak má poloha o něco více podobný efekt jako obrácené pozice – svíčky, stojky a podobně. Vnímejte jen tíhu svých nohou, jak stéká z chodidel po nohách dolů. Prokrvuje se hlava, mozek, plíce, srdce, zklidňuje se mysl a přichází pocit lehkosti bytí.

3. Bzučte jako čmelák

Uklidnit a lépe se soustředit pomáhá dech bhrámarí, který připomíná bzučení čmeláka. Palce přiložte na uši a ostatní prsty na oči (můžete sedět i ležet). Nádech nosem a při výdechu lehce k sobě přitiskněte zuby a jako by z vašich úst vycházelo takové: „Mmmmm.“ Cítíte příjemné vibrace v hrdle, které se šíří dál.

4. Přendávejte náramky

Praktickou pomůckou, kterou můžete použít kdykoli během dne, jsou náramky nebo gumičky, které vám připomenou, že máte obrátit pozornost k dechu. Jak na to? Ráno si na pravou ruku navlékněte tři náramky nebo gumičky do vlasů. V průběhu dny, když si jich všimnete, zastavte se a setrvejte chvíli v klidu. Prociťujte deset vědomých nádechů a výdechů a poté přendejte náramek na levou ruku a pokračujte ve své činnosti. To stejné opakujte se zbylými dvěma náramky.

Obrácení se k dechu trénujte i v těch nejjednodušších momentech – když si čistíte zuby, když v autě čekáte na zelenou, když čekáte, až se uvaří voda na čaj, když zazvoní telefon. Nejdříve se obraťte k dechu, prociťte nádech a výdech, a až pak odpovězte na vyzvánění. Běžné, malé věci. Právě ty jsou pojítkem mezi formální praxí na podložce a rytmem běžného života. Časem se všímavost stane trvalejším stavem.

5. Rychlé zastavení s meditací šesti smyslů

Tuhle rychlou meditaci zaměřenou na posílení smyslů můžete provést kdykoli během dne, kdy k tomu máte příležitost – například po cestě z práce, v pauze během pracovní doby, v parku s dětmi nebo bez nich. Procvičí všech pět smyslů a otevírá cestu k šestému – vaší intuici.

Všimněte si barev a tvarů kolem. (zrak)

Všimněte si zvuků, které vás obklopují. (sluch)

Všimněte si kontaktu oblečení s tělem, kontaktu sedacích kostí se židlí, rukou s povrchem, na kterém spočívají. (hmat)

Všimněte si vůní a pachů. (čich)

Všimněte si chutí či slin v ústech. (chuť)

Všimněte si, jak se cítíte v těle – je vám teplo, zima, cítíte nějaké napětí nebo uvolnění, šimrání, hlad, žízeň. (intercepce – 6. smysl)

A nyní si položte otázku: Co teď potřebuji?

Může to být napít se, protáhnout, najíst, otevřít okno a pustit do místnosti čerstvý vzduch, obléci si svetr nebo si jít na chvíli zdřímnout. Cokoli, co vaše tělo potřebuje, můžete mu to dopřát.