Typický projev dnešní doby? Nedočkavost a netrpělivost. A rozhodně se to netýká jen dětí, jak bychom si mohli myslet. Stačí pomyslet na to, jak se všichni nemůžeme dočkat třeba toho, aby už skončila pandemie koronaviru a my se mohli vrátit ke svému životu a cestování bez všech omezení.

A je to právě vděčnost, která nám pomáhá být trpělivější, což doložila i studie publikovaná nedávno v časopise Psychological Science – tato dovednost se trénuje například pomocí meditace vděčnosti. Lidé, kteří se vědomě zaměřují na to, aby dokázali cítit vděčnost, bývají také optimističtější a dokážou více pociťovat štěstí.

Vysvětlení je poměrně jednoduché – když se soustředíme na to, co máme a za co můžeme být vděční, těžko se můžeme zároveň cítit nešťastní. S tím souvisí i snaha zaměřit se více na přítomnost, na přítomný okamžik a na jeho ocenění, což opět posiluje pocit vděku. Dá se říci, že dneska můžeme být vděčí za něco, v co jsme doufali dříve. Můžete si tak uvědomit, že máte po všech stránkách dost věcí, z nichž se můžete těšit a pociťovat za ně vděk. Výsledek? Cítíte se spokojení.

Z vděčnosti, kterou pociťujete, může těžit i komunita a společenství, jichž jste součástí. Studie, kterou provedli odborníci z University of New South Wales, doložila, že lidé mají tendenci přátelit se s těmi, kdo dokáží vyjádřit vděk. Zrovna tak se osvědčilo dávat vděčnost najevo v zaměstnání, zvyšuje to spokojenost lidí s prací, zároveň to prospívá jejich psychické pohodě.

Jak trénovat vděčnost

Kupodivu i vděčnost a její vnímání se dá vylepšovat, podobně jako svaly či vůle. Začněte třeba tím, že se každý den zamyslíte nad tím, co jste od něj očekávali a čeho všeho se vám dostalo. A hlavně si uvědomte, jak vděční za to jste.

1. Trénujte denně

Vděčnost sílí, pokud jí věnujete nepřetržitou pozornost, a proto se každý den snažte najít drobnost, za kterou jste vděční. Den blbec? I tak se může něco najít. Možná byla fronta u kavárny menší než obvykle, možná se na vás usmál váš oblíbený kolega, možná vás konečně napadl dárek, kterým potěšíte někoho blízkého. Neberte věci jako samozřejmost, uvědomte si, co vám dělá radost.

2. Berte to zeširoka

Buďte vděční nejen za věci, ale i za lidi, kteří vás obklopují, a podmínky, které máte. Je fajn mít příjemné oblečení na cvičení, ale vděk si zaslouží lektor vaší hodiny, stejně jako skutečnost, že můžete dýchat, chodit, protáhnout se nebo prostě jen tak být.

3. Zapište si to

Když si zapisujete vše, za co jste vděční, zvyšuje to pocit štěstí a pohody. Dává to smysl – protože když si máte něco zapsat, musíte se na chvíli zastavit, soustředit se, přemýšlet a tím vším posilujete své pozitivní zkušenosti.

4. Vyjádřete se

Vděčnost a to, že ji dáváte najevo, je individuální i kolektivní sport. Hromadné sdílení vděčnosti má překvapivou sílu – poděkujte kolegovi nebo obchodnímu partnerovi v průběhu meetingu či schůzky, poskytněte ostatním pozitivní zpětnou vazbu během práce na projektu. Vyjádření a sdílení vděčnosti prospěje všem.