1. Budu nesnášet lidi


Že si každý rok slibujete, že naopak budete mít všechny ráda? Pokud se vám to u některých lidí stejně nedaří, zkuste si dovolit je prostě nemít ráda. Tuhle fintu radí rodičům rozhádaných sourozenců psycholožka Adele Faber – teprve když děti vědí, že je v pořádku, že se nemají rády a proč, může se vztah někam posunout. A funguje to všude, kde se nějakého toho otravy prostě hned tak nezbavíte. Je jedno, jestli je to rodič, kolega nebo nájemník. Nesnažte se ho milovat, přiznejte si, že vám vadí a hlavně proč. Uvidíte, co se potom začne dít…

2. Budu se ke všem chovat jako k dětem


Zapomeňte na arogantní povýšenost! Tohle se týká přesně těch lidí, které nesnášíte. Stačí jediné jejich slovo nebo jen pouhá přítomnost a máte po náladě. Jsou otravní, protivní, sebestřední a prostě vám nesedí. Podle psycholožky Radky Loji už nemusíte plýtvat energií na nenávist k nim, kazit si den. Stačí, když si před setkání s nimi připomenete, že jsou to lidé, jako vy, že také chtějí být šťastní, že jim v minulosti někdo také ublížil, a proto jsou takoví. Představte si v nich to malé bezelstné dítě, jakým byli, než z nich vyrostlo to nesnesitelné stvoření.

3. Třílitrový pitný režim pověsím na hřebík


Kolikrát jste si slíbila, že budete pít mnohem víc vody? A podařilo se? Některé zdroje radí vypít ideálně dva až tři litry čisté vody za den. Odborníci, a jmenujme třeba věhlasného plastického chirurga Jana Měšťáka, radí vykašlat se na podobná čísla. Příliš vody může kromě vašeho špatného pocitu, že to pořád není dost, namáhat zbytečně ledviny a způsobovat otoky – třeba v obličeji. Řiďte se barvou své moči! Tmavá barva znamená, že pijete málo, velmi světlá už je signálem, že pijete moc.

4. Budu si dávat jídla s přílohou


Trendy diety radí jednoznačně přílohy vynechat, ale pokud se vám už při té představě kříží prsty u nohou, vězte, že třeba výživová specialistka a foodblogerka Lada Nosková radí ženám, aby přílohy rozhodně nevynechávaly zejména u oběda. Bez těch proklatých sacharidů dostanete odpoledne pravděpodobně vlčí hlad a doženete to večer. A tušíte ten problém. Když to nebudou hranolky nebo rohlík, klidně si je dejte.

5. Budu jíst to, co mi chutná


Pokud je v seznamu vašich každoročních předsevzetí stále znovu a znovu nějaká „dieta“, zkuste letos zapojit svou vlastní invenci a sestavte si nějakou sobě na míru. Pokud vám něco nechutná, nebudete to jíst. Možná na tuhle potravinu máte i alergii, možná zrovna vašemu trávení nedělá dobře, možná je vás hodně, kdo tohle nepozře, i když je to hit. Dejte na svou intuici a neděste svého slona!

6. Budu se víc flákat


Při běhání do uší podcast, u cvičení doma poučný dokument, v autě audioknihu, když je chvilka, proletět novinky v médiích i na sociálních sítích. A večer si připadat vyždímaně jako několikrát použitý čajový pytlík. Snažíte se využít každou minutu, ale pořád toho nestíháte dost. Lektoři osobního rozvoje radí opak – užijte si ticho, nedělejte prostě nic, nechte myšlenky plynout. Pak přicházejí ty pravé nápady.

7. Půjdu do trojky


Pod košilatým souslovím se schovává trik životních koučů – na každý den si určete tři smysluplné věci, které skutečně musíte právě teď udělat. Ty splňte a zbytek nechte plynout, jak čas dovolí.

8. Problémy budu řešit přesně pět minut


Opět trochu nadnesené, ale pokud ráda odkládáte problémy na potom a ty vás pak válcují hlava nehlava, je tohle skvělý typ, jak skutečně splnit nepříjemný úkol, který je zatím pořád kam odsunout, ale už vás pořádně straší. Věnujte se mu pět minut teď hned. Je to ten čas, který potřebujete, abyste se dostali do stavu flow a třeba těch pět minut protáhli dál, ale je to i čas, za který se dá zjistit, že nic se nejí tak horké, jak se uvaří. A když ne, pět minut vás nezabije.

9. Uvidím se v lepším světle


Každý večer, než půjdete spát, si sepište tři věci, které vám ten den skutečně udělali radost. Stačí dobrá snídaně, splněný úkol, hezké počasí. Ale musí být tři. Pokud si je nehodíte na papír, sesumírujte si je v hlavě. Mozek se v tu chvíli naladí na pozitivní vlnu a bude vám líp, v lepším světe se svým lepším já.

10. Budu plánovat a kašlat na plány


Že si to protiřečí? Tak trochu ano, ale dává to smysl. Podle psycholožky Zuzky Ježkové pomáhá dobrý plán dotahovat do konce to, co je pro vás důležité. Zároveň je užitečné umět plán pustit k vodě, když je neudržitelný. Pokud patříte k milovníkům to do listů, možná znáte situaci, kdy sice úkoly odškrtáváte, ale zároveň tam vždycky zůstane něco, co ne a ne být hotové. Jenže upřímně, velmi často jsou to věci, které teď už nejsou důležité, ale jsou na seznamu, tak je musíte přece udělat. No, takže nemusíte, říká Zuzka Ježková.

Zdroj: Youtube

Zdroj: Adele Faber: Sourozenci bez rivality, Psychologie.cz, ladanoskova.cz, zuzanajezkova.cz