Premium obsah

Vyhřezlá ploténka v bederní oblasti

Dobrý den, potřebuji poradit. Od března mám vyhřezlé ploténky v bederní oblasti zad. Díky omezením ohledně Covidu se mi léčení protahuje a bolest je již prakticky trvalá. Navíc v listopadu jsem prodělala jakousi virózu, a od té doby mě bolí všechny klouby v těle, ramena, kyčle, kolena, což mě ještě víc a víc omezuje. Začínám být vyčerpaná jak tělesně, tak psychicky, již jsem se objednala i pro antidepresiva, obvodní lékařka mne odeslala i na revmatologii, kde mají termín až koncem února. Mám za sebou tři série rehabilitací, u dvou různých lektorek, po novém roce jsou v plánu ambulantně infuse. Patřím mezi lidi, kteří neholdují pohybu, ač jsem v mládí jezdila závodně na kole a vyrůstala v klučičí partě na vesnici. Teď mám velmi náročné zaměstnání, kde opravdu jedu do posledních sil, zvedám těžké věci, jsem celou 12hod směnu na nohách, a tak jsem mezi směnami ráda, když můžu být naopak v klidu. Loni jsem podle videí na youtube začala cvičit Pozdrav slunci, který mi naprosto vyhovoval. Bohužel v tomto stavu nejsem schopná toto cvičení prostě provádět. Začínám sama sebe vnímat jako jeden velký bolestivý batoh, a několikrát jsem se přistihla, že už se spíš možná jakéhokoliv pohybu a bolesti bojím, takže ve výsledku začínám mít pohyby lenochoda, který už jen čeká, kde a kdy to zabolí tentokrát. Bylo by možné mi poradit, co se sebou mám dělat? Jaké cviky, či protahování by mi mohlo pomoci, aby mi tělo neztuhlo úplně? Alespoň do té doby, než snad pomůže revmatolog :-( za každou radu budu moc ráda, děkuji a přeji hezký den, Irena Samková
Odpovídá David Heneberg:

Vážená paní Samková,

velice si vážím vaší důvěry a otevřenosti. Ve vašem případě bolest, která začíná prostupovat všemi oblastmi života vede k používání léků proti bolesti a antidepresiv. Tato kombinace však může nastartovat bludný kruh, který může situaci dlouhodobě zhoršovat. Navíc píšete, že intenzivně fyzicky 12 hodin v kuse pracujete, což je ve vaší situací pro tělo velká zátěž. 

 

Předpokládám, že změna délky pracovní směny ani práce samotná není možná (pokud to situace vysloveně nevynutí), proto navrhuji následující:

1. Rozbor pohybů těla při práci a nácvik pohybů s chráněnou pozicí oblasti bederní páteře při práci

2. Práce s  výhřezem - jemné opakované cviky pro uvolnění

3. Posílení oblasti středu

4. Nácvik relaxace těla  mysli

 

Ve vašem případě doporučuji vytvořit dlouhodobý a krátkodobý cvičební plán a postupovat dle alespoň občasné konzultace s fyzioterapeutem, rehabilitačním lékařem či trenérem. 

 

Vzhledem k tomu, že píšete, že vás pohyb příliš netěší, tak opravdu těžiště vaší aktivity vidím v zaměření se na způsob, jakým používáte tělo při vaší práci. 

 

V případě potřeby a zájmu vám nabízím bezplatnou 30 minutovou telefonickou konzultaci.

Moc vám držím palce a přeji dobrý rok 2021.

David Heneberg  

Máte dotaz?
Napište nám do odborné poradny

Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.