Premium obsah

Mou praktikovat detox a jógu během kojení?

Dobry den, jsem 2 měsíce po porodu a plně kojím. Mohu praktikovat jógu, očistné techniky a třeba i krátkodobé jednodenní půsty?
Odpovídá Lucie Vybíral Pastrňáková:

Dobrý den Kristyno, 

velmi děkujeme za váš dotaz. Je skvělé, že se tak brzy po narození miminka snažíte dostat do plné formy. Obecně se dá říci, že pokud byl váš porod fyziologický, tedy bez císařského řezu a nebo dalších jiných komplikací, můžete se dva mesíce po porodu pozvolna vrátit k tréninkům a aktivitám, na které bylo tělo zvyklé před těhotenstvím. Zdůrazním však velmi důležité prvky, které byste na své cestě měla vždy zapojovat: 

1. plná všímavost k tělu, jeho procesům a prožitkům

2. plný respekt k možnostem těla i vašim mentálním kapacitám (někdy můžete kvůli probdělým nocím být unavená a  tedy ne plně soustředěná a v takových okamžicích může dojít k ublížení). 

3. sebelaskavost projevující se především tím, že si budete dávat přiměřené cíle a nebudete sama sebe znásilňovat 

 

Co se týká cvičení, ubezpečte se, zda netrpíte diastázou (rozestupem břišních svalů) či jinými dysbalancemi, kterým by bylo třeba cvičení přizpůsobit. Pokud budete volit z videí určeným pro období po porodu, v těhotenství či během menstruace, bude vše v pořádku. Cvičení si dávkujte postupně. 

 

Co se týká očistných technik, bez problémů je Nétí (průplach nosu), u Šankaprakšalány - pokud byste ji ráda zařadila, tak jen za předpokladu, že už s ní máte zkušenost. JIné např.dechové očistné techniky (kapalabhátí, bhastrika) určitě dělat můžete. 

 

K půstům bych byla opatrnější, s ohledem na kojení bych volila maximálně půsty například na zeleninovoovocných čerstvých šťávách, určitě ne na vodě. Pokud máte půst ráda, zapojte určitě Intermittent fasting, přerušovaný půst, v rozvržení 10/14 či 12/12 a během dne jen 3 vydatná plnohodnotná jídla obsahující kvalitní makro i mikroživiny. Samozřejmostí je dostatečný a kvalitní pitný režim. 

 

Přeji vám na vaši cestě radost, pevné zdraví a spokojenost v osobním i rodinném životě :-)

S pozdravem, 

Máte dotaz?
Napište nám do odborné poradny

Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.