Premium obsah

Meditace při užívání antidepresiv

Dobrý den, můžu provádět meditaci při užívání antidepresiv ? Děkuji za odpověď .
Odpovídá Lucie Vybíral Pastrňáková:

Dobrý den paní Růžičková, 

děkujeme za váš dotaz. Co se týká antidepresiv, jejich užívání není přímou kontraindikací k meditování, ale jejich účinek může blokovat některé uzdravující aspekty meditace. 

 

Osobně to vnímám tak, že pokud člověk netrpí tak závažnou poruchou, že by mu lékař meditaci přímo zakázal (například u schizofrenie a dalších poruch), meditovat může. Při užívání antidepresiv bych doporučila především jednoduché meditace se zaměřením na mindfulness techniku - pozorování dechu, uvolnění těla - tzv. bodyscan, zaměření pozornosti na smysly případně na tok myšlenek. Tento typ meditací vám zcela určitě neuškodí, naopak, velmi vás podpoří a troufám si říct, že po pravidelné denní praxi po 2-3 měsících může dojít k tak znatelným výsledkům, že se třeba antidepresiv časem vzdáte. Meditace zaměřené na všímavost vedou k pozitivním funkčním změnám na mozku, člověk je mentálně stabilnější, lépe se rozhoduje, je vědomější ve svých myšlenkách, slovech a činech, dokáže lépe odhadnout své možnosti...

 

Pokud se jedná o hlubší meditace typu jóga nidry s využíváním vizualizací se záměrem propouštění traumat a jiného léčení, tady bych už byla opatrnější. Tento typ meditací často zahrnuje i intenzivní emoční prožitek a ten během léčby antidepresivy nemusí být vždy žádoucí. Nebo vás do něj antidepresiva ani nepustí. 

 

Tedy závěrem, určitě vám doporučuji meditace zaměřené na mindfulness, neboli všímavost. Sérii takovýchto meditací chystáme i na videoportálu Kondice :-) 

 

Přeji vám krásné dny naplnění radostí, 


NAMASTE

Máte dotaz?
Napište nám do odborné poradny

Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.