Mám problém se zácpou. Zároveň řeším onemocnění štítné žlázy. Poradíte?

Dobrý den, mám onemocnění štítné žlázy a díky tomu mám opakovaný problém se zácpou. Chtěla jsem se tedy zeptat jestli se to dá upravit stravou. Co jist a co naopak třeba radši nejíst při tomto problému. Děkuji
Odpovídá Alena Vídeňská:

Dobrý den, Hani,

 

děkuji za Váš dotaz. 

Určitě se ve svém jídelníčku zaměřte na pravidelnost stravy s dostatkem vlákniny. Tj. ovoce i zelenina, celozrnné výrobky. Vyzkoušet můžete i lněné semínko, které je nejen zdrojem omega 3, ale působí i na očistu střev. Lněné semínko by ale mělo být konzumováno lehce namleté (ne vcelku), aby tělo vstřebalo prospěšné živiny. Semínko přidávejte například do jogurtů, kaší, smoothie nebo si jím posypte zeleninový salát. 

Dalším skvělým zdrojem vlákniny mohou být pšeničné klíčky nebo otruby. Při zažívacích obtížích pomáhá i psyllium, které obnovuje trávící funkce a podporuje trávení všeobecně. 

Zaměřte se na zdravou stravu s dostatkem zeleniny. Ze stravy zkuste vyloučit veškeré nezdravé pokrmy, tj. polotovary, eliminujte nekvalitní uzeniny, výrobky z bílé mouky a cukru, někdy i nadmíra konzumace bílkovin (především nadměrná konzumace mléčných výrobků) může způsobit zácpu. 

Vyzkoušet můžete i projímavé minerální vody. Nezapomínejte na celkový dostatečný pitný režim, nejlépe čisté vody případně bylinkové čaje. 

Úprava stravy by měla být doprovázena pravidelným pohybem, který podpoří peristaltiku střev. 

Pokud by obtíže přetrvávaly, jistě se poraďte se svým lékařem. Dále bych doporučila i akupresurní techniku.

Držím pěsti na cestě za lepším zdravím!

Máte dotaz?
Napište nám do odborné poradny

Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.