Premium obsah

Lze pomocí jógy otevřít kyčle?

Dobrý den, Chtěla jsem Vás poprosit o radu. Mám dceru , 13 let , která studuje taneční konzervatoř , klasický balet. Je nespokojená a zřejmě to tak i je, nevím ten termín zda je správný, že není vykyčlená jako ostatní... a trápí jí to. Ráda bych jí pomohla, Kamarádka mi poradila hatha jógu, bohužel já tomu opravdu vúbec nerozumím. Myslíte, bylo by možné otevřít ty kyčle, aby měla větší rozsah ohebnost a vše co potřebuje, to umí pojmenovat spíše dcerka, využít k tomu jógu? popř. bych jí objednala nějaké online lekce k tomu určené. Děkuji za Vaši odpověd
Odpovídá Lucie Vybíral Pastrňáková:

Dobrý den paní Vahalová, 

velmi děkujeme za váš dotaz a za vaši důvěru. Upřímně, ze své vlastní praxe, zkušeností a studia vám nemůžu odpovědět jinak, než že je třeba postupovat v souladu s možnostmi těla vaší dcery. Každé tělo má nějaké individuální dispozice a předpoklady. Otevřenost kyčlí určitě můžete podpořit jógou, v této souvislosti je úžasná bikram jóga, kdy se cvičí ve velkém teple a tím je účinek především v oblasti protažení a ohebnosti hlubší. Já bych tedy dceři doporučila Hatha jógu celkově, neboť je velmi harmonizující a podporuje regeneraci na všech úrovních. 

 

Na druhou stranu je třeba za všech okolností respektovat fyziologii těla a to neznásilňovat. Jóga je svým pojetím přesný opak závodních a exhibičních sportů, podporuje nesoutěživost, neporovnávání a naopak cílí na autentický prožitek spíše než na formu. Bohužel, některé extrémní na výkon zaměřené sporty (gymnastika, balet) podporují hypermobilitu, která se kolem 30.roku života stává obrovským zdravotním problémem. Mám ve své péči několik takových klientek, které dávám dohromady. Zaměřuji se vedle jógy a jógové terapie také na funkční zdraví podporující trénink a některé typy sportu jdou přesně proti těmto tendencím. Bohužel, škodlivost často objevíme až, když je pozdě. 

 

Proto má rada zní, ano, podporujte svou dceru, pokud balet miluje, ale učte ji zdravému respektu a laskavosti vůči jejímu tělu. Ve svém věku teď roste, sílí, potřebuje vyživit svou ženskost. 

 

Srdečně zdravím, i když jsem vás možná nepotěšila. 
NAMASTE

Máte dotaz?
Napište nám do odborné poradny

Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.