Jaký je tedy rozdíl mezi podsazením a zarovnáním beder v pilates?
Dobrý den, velmi děkuji za dotaz.
Je dobře, že se o tento prvek zajímáte, protože právě v poloze pánve spočívá hlavní princip aktivace hlubokého stabilizačního systému (vedle stabilizace lopatek) při všech typech cvičení, které chceme provádět zdravým způsobem tak, aby nás nebolela záda a abychom posílili svůj střed (CORE).
Dříve (ještě 10 let nazpět) se učilo i na fitness školách, že pánev má být podsazená, i v Pilates. Oblast zdravotního a funkčního cvičení se velmi vyvíjí a z hlediska fyziologie pohybu bylo však v posledních letech potvrzeno, že pánev má být nikoliv podsazená, nýbrž v tzv. neutrální poloze. Tu zaujmete takto, nejprve ve stoji:
1. Hodně pánev podsadit
2. Hodně vystrčit zadeček
3. Najít polohu přesně uprostřed, kdy hrot pánevních kostí je v jedné linii se stydkou sponou z pohledu shora (ve stoji).
4. pocitově to poznáte podle jemného tahu zevnitř ve směru od spony stydké nahoru k pupíku (tah vevnitř, slabý, ale znatelný, jakoby přes močový měchýř). Tímto aktivujete svaly pánevního dna. Tento pocit udržet!
5. A tuto neutrální polohu pánve zaujmete v jakékoliv poloze těla (vzpor, leh na břiše, leh na zádech, leh na boku)
6. Jen pro kontrolu: Při poloze vleže na zádech jsou bedra lehce nad zemí a opět hrot pánevních kostí v jedné linii se sponou stydkou.
Stabilizace pánve a stabilizace lopatek je z hlediska funkčního tréninku, vedle dechu, správného postavení chodidel, plynulosti a kontroly pohybu jedním z hlavních principů zdravého cvičení.
Lépe se to cvičí v praxi :-) než takto po mailu. Ale vyzkoušejte si to a navnímejte své pocity. Dejte vědět, zda jste neutrální polohu pánve našla. Přeji vám příjemné cvičení, ať vám přináší radost!
Srdečně zdravím,