Jaký je tedy rozdíl mezi podsazením a zarovnáním beder v pilates?

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na Pilates cvičení. V pilates při stovce se musí zarovnat bedra s podložkou. Říká se ale, že v pilates se pánev nepodsazuje... Jaký je tedy rozdíl mezi podsazením a zarovnáním beder v pilates? Děkuji, R.
Odpovídá Lucie Vybíral Pastrňáková:

Dobrý den, velmi děkuji za dotaz. 

Je dobře, že se o tento prvek zajímáte, protože právě v poloze pánve spočívá hlavní princip aktivace hlubokého stabilizačního systému (vedle stabilizace lopatek) při všech typech cvičení, které chceme provádět zdravým způsobem tak, aby nás nebolela záda a abychom posílili svůj střed (CORE). 

 

Dříve (ještě 10 let nazpět) se učilo i na fitness školách, že pánev má být podsazená, i v Pilates. Oblast zdravotního a funkčního cvičení se velmi vyvíjí a z hlediska fyziologie pohybu bylo však v posledních letech potvrzeno, že pánev má být nikoliv podsazená, nýbrž v tzv. neutrální poloze. Tu zaujmete takto, nejprve ve stoji: 

1. Hodně pánev podsadit 

2. Hodně vystrčit zadeček

3. Najít polohu přesně uprostřed, kdy hrot pánevních kostí je v jedné linii se stydkou sponou z pohledu shora (ve stoji). 

4. pocitově to poznáte podle jemného tahu zevnitř ve směru od spony stydké nahoru k pupíku (tah vevnitř, slabý, ale znatelný, jakoby přes močový měchýř). Tímto aktivujete svaly pánevního dna. Tento pocit udržet!

5. A tuto neutrální polohu pánve zaujmete v jakékoliv poloze těla (vzpor, leh na břiše, leh na zádech, leh na boku) 

6. Jen pro kontrolu: Při poloze vleže na zádech jsou bedra lehce nad zemí a opět hrot pánevních kostí v jedné linii se sponou stydkou. 

 

Stabilizace pánve a stabilizace lopatek je z hlediska funkčního tréninku, vedle dechu, správného postavení chodidel, plynulosti a kontroly pohybu jedním z hlavních principů zdravého cvičení. 

 

Lépe se to cvičí v praxi :-) než takto po mailu. Ale vyzkoušejte si to a navnímejte své pocity. Dejte vědět, zda jste neutrální polohu pánve našla. Přeji vám příjemné cvičení, ať vám přináší radost!

 

 

Srdečně zdravím, 

Máte dotaz?
Napište nám do odborné poradny

Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.