Premium obsah

Hodně praktikuji, ale stejně jsem často nemocná. Co s tím?

Dobrý den, měla bych dotaz ohledně zdraví. Miluji jógu, cvičím ji momentálně dvakrát denně, mám teď více času, jsem na ošetřovném. Když chodím do práce, tak vstávám ve 4:15, potom cvičím ranní jógu (cca 30–40 min). Jdu do práce (pracuji ve skladu, takže fyzicky náročnější práce), po ní mě čekají děti, domácnost a tak. Pak si dám 40 minut jógy (ale ne každý den). Po práci jsem více méně unavená, tak cvičím relaxační jógu na uvolnění kyčlí, zad. O víkendu si dám více jógy a snažím se jíst zdravě, ale přesto jsem skoro pořád na hromadě (myslím bolest v krku, hlavy, únava). Skoro co tři týdny se necítím dobře. Nevím, co dělám pořád špatně, jestli toho dělám hodně, jestli když chodím do práce, nemám raději déle spát a ráno cvičit jen pozdravy slunce a odpoledne necvičit, když jsem unavená. Říká se, že člověk má dělat, o co si tělo řekne, ale já jsem asi extrém, jdu do všeho po hlavě, s plnou silou, je mi nádherně – a za 14 dní bum, buď záda, nebo nachlazení. Už fakt nevím, co mám dělat. Pomůžou bylinky či ájurvéda? Cvičit jen lehčí jógu? To se ale nikdy nedostanu dál s jógou. Potřebuji zpevnit?
Odpovídá Zuzana Klingrová:

Bolest v těle je signálem, že naše tělo chce, abychom se zastavili a naslouchali. Ve vašem případě je toho skutečně hodně. Z pohledu ájurvédy jste pravděpodobně predominantní dóša pitta, která chce dělat vše na 100 % a nikdy není spokojená, má pocit, že vždy šlo udělat lépe a více. Tedy zkuste ubrat.

Soustřeďte se na tři základní pilíře ájurvédy – strava, spánek a aktivita. Vhodná strava neznamená jen zdravé potraviny, ale také potraviny, které nezatěžují trávicí systém, potraviny, jejichž vlastnosti kompenzují příliš rádžaistických vlastností – rádža znamená příliš aktivity, sklony k soutěžení, přílišná orientace na cíl, roztěkaná mysl, žárlivost, agresivita… Některé potraviny, například vajíčka, toto ještě umocňují.

Více k tomuto tématu bude v novém speciálu nebo v mé nové knize. Další důležitou součástí je kvalitní a dostatečný spánek a pak vhodná aktivita. Klidně zařaďte různé styly jógy, dynamičtější jen ráno. Večer se pak spíše věnujte dechovým technikám, meditaci nebo jóga nidře. Cílem jógové praxe není dosáhnout a zvládnout ty nejtěžší pozice, ale naučit se vnímat emoce, které pozice vyvolávají, vnímat to, co nás potkává, co prožíváme během cesty učení se pozic.

AUDIO: JÓGA NIDRA 

VIDEO: JEDNODUCHÁ MEDITACE

VIDEO: JIN JÓGA NA OTVÍRÁNÍ HRUDNÍKU

Máte dotaz?
Napište nám do odborné poradny

Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.