Premium obsah

Dotaz ohledně detoxu

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat ohledně detoxu, před pár dny mi došel na můj email od vás, z kondice, návod na detox a cvičení? cvičení jsem nikde nenašla, prosím ohledně jídelníčku dle ajurvedy-detoxu, se má jíst rýže s luštěninou a zeleninou?nevíte recept, popřípadě co dál jíst?píše se, že se mají vynechat mléčné výrobky? můžu mandlové, kokosové, sójové mléko? ořechy?dle ájurvédy jsem Pitta a ta nemá jíst kyselé a do detoxu patří kysané zelí?to ho mám vynechat, no je to složité.Dekuji
Odpovídá Veronika Veselá:

Dobrý den,

 

nyní v období předjaří (až do 20. 3.) a ještě k tomu zvýšené psychické nestability v souvislosti s nestabilní situací kolem viru, doporučujeme cvičit 10denní výzvu Jak se doma nezbláznit https://www.kondice.cz/vyzvy/1-uvolnete-stres-a-zbavte-se-napeti-20200324.html, která obsahuje hlavně dechové techniky, jemné ásany na podporu lymfatického systému a podporu imunity, lekce jsou pro toto období ideální. Dále je vhodná jakákoliv ne příliš dynamická lekce jógy, která jemně rozhýbává lymfu a kaphu v těle. Zkuste třeba: https://www.kondice.cz/joga/joga-zamereni-kapha-20190718.html Pro období přechodu ze zimy do jara jsou vhodné také lekce na podporu trávení – najdete pod hashtagem #trávení https://www.kondice.cz/tag/traveni/ 

Jakýkoliv přiměřený pohyb (jemná lekce jógy, chůze) je nyní dobrý – okysličuje organismus a rozhýbává lymfu. Jen dejte pozor na opačný extrém – každodenní příliš intenzivní pohyb, kdy se zapotíte, tělo nyní v období přechodu ze zimy do jara zatěžuje. S intenzivnější sportovní zátěží doporučujeme začít až poté, co se definitivně otepí (teploty nad 10 stupňů Celsia). Právě z tohoto důvodu jsme náš 21denní detox po konzultaci se Zuzkou Klingrovou posunuli až na 21. 3.

 

Co teď jíst? To je vysoce individuální otázka. Záleží na tom, jak váš jídelníček vypadá nyní. Důležité pravidlo: odlehčujte jídelníček postupně, ne naráz. Období přechodu z jara do zimy (zhruba půlka února až 20. 3.) je vhodné obecně jídelníček odlehčit, ubrat tučné, smažené, omezit mléčné výrobky (ano, skvělou náhradou jsou rostlinná mléka: mandlové, ovesné, rýžové - ano, jen u kokosového dejte pozor, je hodně tučné a ochlazující). Jíte ještě cukr, kávu, alkohol? Teď je zkuste vynechat. Už to je pro tělo veliký detox. Můžete přidat do jídelníčku klíčky, luštěniny, kroupy, jáhly, dušenou zeleninu, kvalitní oleje, bylinky pro játra, kterými detox podpoříte. Ořechy je obecně vhodné ubrat, ale dle chuti a celkového složení jídelníčku. Pomoci si můžete také tím, že budete jíst ořechy jen namočené (jsou lépe stravitelné). Tím vším tělo na oteplení spojené s příchodem jara krásně připravíte. Neexistuje ale jeden zaručený a jediný správný detoxikační plán pro všechny. Vždy konzultujte sama se sebou. Máte kysané zelí v oblibě? Tak si ho nezakazujte jen proto, že jste pitta. Žádný systém by neměl být dogma. Razantnější detoxy v podobě „jím pouze celozrnnou rýži s luštěninou“ nebo jiné monodiety sestávající výhradně z dušené zeleniny, čerstvých ovocných šťáv nebo pouze z celozrnné vařené rýže ale nechte až na období po 20. 3. Ještě vydržte. Radikální úprava jídelníčku před nástupem jara (20. 3.) by vám mohla udělat medvědí službu. Je také dobré vědět, že tělo se čistí samo – ledviny, plíce, kůže, střevo, játra, žlučník… ty všechny denně provádějí svoji službu, jinak bychom tu už já ani Vy nebyli :-) My je v tom můžeme sice podpořit. Mají ale vlastní inteligenci, kterou naštěstí svojí vůlí neovládáme. Zkuste se také složením svého detox jídelníčku tolik nezatěžovat, přílišné strachování se o to, co jíst/nejíst, je pro nás totiž svým způsobem také toxické.

Máte dotaz?
Napište nám do odborné poradny

Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.