Premium obsah

Cviky na kyčle

Dobrý den, mám stejný dotaz,jako předchozí tazatel "Z". Na operaci nastupuji koncem tohoto září. Je mi 71 let,jsem v dobré kondici, štíhlá, pohybově zdatná. Jezdím na kole, chůze mi doposud nečinila problémy ( mám velmi aktivního psa, takže musím...,)V současnosti jsem pro bolest delší výlety musela omezit, ale i tak se pohybu nevyhýbam. Denně cvičím, spíše protahovací cviky, ale ne speciálně na kyčle. Věnuji tomu tak cca 20 minut denně. Prosím tedy nějakou radu ohledně cviků výhradně na kyčle. Děkuji za odpověď a přeji hezké letní dny. Jitka
Odpovídá Lucie Vybíral Pastrňáková:

Dobrý den paní Pelánová, 

srdečně vás zdravíme z redakce a děkujeme vám za váš dotaz. Je skvělé, jak jste aktivní a užíváte si procházky se svým pejskem. Vytáhne vás na čerstvý vzduch a to je úžasné. 

Současně vám přejeme, aby vám plánovaná operace dopadla dobře. Níže vám zasílám důležitá shrnutí týkající se toho, co můžete a nemůžete po operaci dělat a čím se můžete na našem videoportálu inspirovat.

 

Na začátek je třeba si říct, že váš stav po operaci a vhodné cvičení vyhodnotí váš ošetřující lékař případně fyzioterapeut, který by měl zvolit vhodné cviky odpovídající vašemu zdravotnímu stavu.

 

Obecně se po operaci doporučuje: 

Několikrát denně je vhodné vstát z postele a chodit s berlemi, raději častěji po menších vzdálenostech. V mezičase je potřeba cvičit nejen operovanou končetinu, ale i celé tělo vleže a vsedě na posteli. K tomu vám mohu doporučit cvičení ze série Fyzioterapie Videoportálu Kondice. 

Videa najdete ZDE: 

Fyzioterapie: pro střed těla a posílení zádových svalů 

Například zde: https://www.kondice.cz/fyzioterapie/posileni-zadovych-svalu-a-stredu-tela-20200709.html

 

Na co byste si měla dát pozor a kterým pohybům se vyvarovat? 

Je nezbytně nutné dávat pozor na pohyby v operovaném kyčelním kloubu, aby nedošlo k uvolnění kloubní náhrady z jamky. Tyto zásady je nutno dodržovat min. 3 měsíce po operaci.

Pacient po operaci TEP kyčelního kloubu nesmí dělat tři základní pohyby (a jejich kombinace):

Rotace v kyčelním kloubu – především nevytáčet špičku zevně
Pokrčování kyčelního kloubu nad 90° – hluboký sed (zavazování tkaniček, ohýbání k zemi)
Zvedání natažené dolní končetiny do vzduchu
Zakázanou kombinací všech těchto pohybů je dávat nohu přes nohu!

 

Prosím berte na vědomí, že veškerá cvičení na videoportálu Kondice jsou určená pro zdravé jedince. Tedy coby cvičení po operaci je třeba je vnímat pouze jako inspiraci a provádění pohybů přizpůsobit svému zdravotnímu stavu. Vše po konzultaci se svým lékařem, fyzioterapeutem a pod jejich dohledem!

 

Ke cvičební praxi vám také velmi vřele doporučuji relaxace a meditace, které si můžete pouštět již během léta, kdykoliv, také okamžitě po operaci. S ohledem na hojivé účinky meditací díky nastavení klidu mysli a povznášejících emocí jsou právě meditace jedním z výrazných regeneraci a hojení podporujících nástrojů. 

Najdete je ZDE: https://www.kondice.cz/meditace/meditace-pozornosti-k-dechu-vedome-propousteni-a-prijimani-kultivace-vdecnosti-2.html A pokračujte s touto sérií meditací čísel: 1, 2, 3, 4, Případně Jacobsonovu Progresivní relaxaci, která  také podporuje hojení a rekonvalescenci. https://www.kondice.cz/meditace/jacobsonova-progresivni-relaxace-20211220.html


Přejeme vám krásné léto a úspěšnou operaci ve zdraví, 
za redakci Kondice, Mgr. Lucie Vybíral Pastrňáková

Máte dotaz?
Napište nám do odborné poradny

Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.