Co dělat, když mám hrozné chutě na sladké

Dobrý den, chci poradit, mám hrozné chutě na sladké a nevím čím to zastavit. Na jídelníček jsem hrozný lajd,ák a nevím, jestli nestačí jen jíst normálně a zmenšit porce. Mám 170 cm a 73.5 kg. Děkuju
Odpovídá Alena Vídeňská:

Dobrý den,

 

děkuji za Váš dotaz.

 

Vaše chutě na sladké asi pravděpodobně pramení z nesprávně poskládaného jídelníčku, případně "nejedením"...zaměřte se tedy na pravidelné a zdravé jídlo. Jezte alespoň 3x denně (snídaně, oběd, večeře) a případně zařaďte ještě svačinky (dopolední, odpolední). Obecně se řiďte pravidlem - jíst do polosyta, dle toho si určete i velikost svých porcí. 

 

Bohužel, cukr v našem organismu funguje jako jiná návyková látka. Zbavit se závislosti na sladké trvá tedy také nějakou dobu, ale jistě je to možné. Ve své stravě se zaměřte na dostatečný přísun bílkovin (tj. do každého jídla přidejte bílkovinnou složku - maso, vejce, mléčný výrobek, luštěniny,...). Bílkoviny dostatečně zasytí a měly by chutě na sladké eliminovat.

 

Dále si domů nekupujte žádné cukrovinky, ale zkuste sladkosti nahradit sušeným ovocem, hořkou kvalitní čokoládou nebo kusem ovoce, případně si upečte zdravé domácí koláče (např. ze špaldové mouky, cukr nahraďte kokosovým nebo medem, xylitolem, atd.). Mějte ale na paměti, že i tyto zdravé alternativy "sladkostí" jsou také kaloricky velice vydatné.

 

Děkuji a pěkný den!

Máte dotaz?
Napište nám do odborné poradny

Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.