Specifika syntetiky a merina

Syntetické prádlo funguje tak, že vytlačuje vlhkost na svůj povrch, odkud se pak rychle odpařuje. Proto syntetické prádlo nosíme v teplejších měsících anebo při aktivitách, u kterých se více zpotíme. Naproti tomu prádlo z merina vlny vlhkost pohlcuje a odpařuje se postupně, takže pomaleji. Každý materiál má své plusy a minusy nedá se říci, že jeden je lepší než druhý.


Jak si oblečení správně navrstvit

Aby vám všechny vrstvy dobře fungovaly, je důležité „nezabít“ funkční první vrstvu oblečením, které si obléknete přes ni. Řiďte se jednoduchým pravidlem – žádnou bavlnu, a to platí i u spodního prádla. Zpocená bavlna bude špatně schnout, a ještě vás bude na těle studit. V teplejších měsících a při aktivitách ve vyšší intenzitě volte syntetické spodní prádlo a syntetické tričko. Syntetika z těla odvede přebytečné teplo a vlhkost vytlačí na povrch, kde uschne. Jste-li například na horské túře, jdete rychlým tempem do kopce pravděpodobně vám syntetika s prodyšnou bundou budou stačit. Jakmile výstup ukončíte, můžete na vrcholu pociťovat chlad. Nechcete-li se celí převlékat, oblečte si přes syntetické tričko vrstvu merina. Ta absorbuje přebytečnou vlhkost a zároveň vás zahřeje. Nezapomeňte opět na prodyšnou bundu, která by měla obsahovat otvory pro větrání, tak aby vlhkost měla šanci utéct ven.

Naopak při pomalejších dlouhodobých aktivitách například pomalejší túře volnějším tempem nebo lyžování na svahu volte spíš prádlo z merina. Dlouhodobě se budete cítit v tepelném komfortu a pokud se náhodou trochu zpotíte, merino vlna vlhkost absorbuje, aniž byste měli pocit mokra a chladu.


Jste horkokrevný nebo zimomřivý typ?

Ať už dáte přednost syntetice nebo merinu anebo jejich vhodné kombinaci, vždy je dobré si uvědomit jaký jste typ, v jaké intenzitě budete fyzickou aktivitu vykonávat a také jaké zrovna panuje počasí. Zatímco z vaší parťačky kape pot, vy můžete pociťovat chlad. To, zda je vám teplo nebo zima může ovlivnit i únava, a to, jestli jste hladová či nikoliv. Nezapomeňte i na roli větru, který dokáže pocitově snížit teplotu až o 10 stupňů.