Premium obsah

6 tipů, jak doma zabavit roční dítě

6 tipů, jak doma zabavit roční dítě
Ať už je vyhlášený nouzový stav nebo venku pouze prší, jsou dny, kdy nemůžeme ven a je potřeba zabavit děti doma. Ty starší to často zvládnou samy, ale co dělat v případě, že je prckovi teprve rok a moc zábavy si  sám nenajde? 

Zabavit tak malé dítě doma se může zdát jako oříšek. Jenže ani s malým dítětem nejsou možnosti nijak omezené! Zde najdete několik tipů na zábavu pro roční dítě.

Čas objevit barvičky

Možná patříte mezi zapálené kreativce, kteří doma s dětmi tvoří každý den. Možná ale patříte mezi ty, kteří se teprve ročnímu dítku bojí dát do ruky štětec s barvami, a tak jste to zatím ještě nezkusili. Protože kam takový štětec s barvou zamíří jako první? Ano, do pusy! Ale nebojte se toho. Zvolte barvy, které snadno umyjete. Nejlepší volbou jsou obyčejné vodovky. Dítě svlékněte pouze do plenky a věci na malování připravte do koupelny. Tak se vyhnete špinavému oblečení, nábytku i koberci. V koupelně máte kachličky nebo jiný snadno omyvatelný povrch, takže můžete nechat prcka s klidem experimentovat, a pak ho rovnou strčíte do sprchy.

Foukněte do toho

Jestliže se vám vodové barvy zdají pro tak malé dítě příliš riskantní, zvolit můžete jinou variantu kreativního tvoření. A sice foukací fixy, které si z dětství pamatuje každý. Když svému potomkovi nejdříve ukážete, jak se do toho správně fouká, ve svém věku by mělo být schopno vás napodobit. A pokud to nezvládne nebo ještě nemá v dechu dostatečnou sílu, můžete fix jednoduše vyndat a jen tak si čmárat po papíře. Ovšem s foukanou si jistě na hodnou chvíli vystačíte.

Pro malé opičáky

Máte doma malou opičku, která musí neustále někam lézt a vymýšlet lumpárny? Pro šikovné aktivní děti můžete vyrobit opičí dráhu. Buďte kreativní a vůbec se toho nebojte, použijte vše, co uznáte za vhodné. Židle, deky, stoly i křesla, hračky a tunely. Cokoli vás napadne. Postavte z toho bezpečnou dráhu, a buď dítěti předveďte, co má dělat, nebo ho nechte, aby váš výtvor objevovalo samo podle svého. Buďte vždy nablízku, abyste zabránili případnému úrazu, ale nechte dítěti volnost v experimentování.

Vzpomínky na dětství

Každý v dětství rád stavěl bunkry. Možná je pravý čas začít tvořit krásné vzpomínky také vlastnímu dítěti. Postavte si spolu bunkr. Vy si zavzpomínáte a dítko si užije zábavu. Použijte peřiny, deky, polštáře, židle a matrace a další věci. Použijte všechno a vytvořte si vlastní legendární skrýš. Uvidíte, jak se to malému prckovi bude líbit. Pak si nachystejte třeba svačinku a snězte si ji uvnitř bunkru. 

Malí pomocníci

Děti úklid a domácí povinnosti neberou jako nutné zlo, ale často to dělají s velkou radostí. Protože to vidí u rodičů, chtějí se přidat a být toho součástí. Pokud jste byli zvyklí uklízet až když dítě usne, zkuste to tentokrát udělat jinak. Zapojte do úklidu i svého malého pomocníka. Dejte mu do ruky smeták, hadr nebo houbičku a nechejte ho, ať uklízí s vámi. Roční dítě by taky mohlo zvládnout podávat příbory z myčky či vyprané ponožky. Uvidíte, jakou bude mít radost a jak mu to půjde! Nebo mu ke kuchyňské lince přisuňte učící věž či jídelní židličku, nachystejte mu vlastní misku s vařečkou a pusťte se do vaření nebo pečení. Jenom pozor na horké věci! Tak nebudete muset celý den vymýšlet kreativní aktivity, ale spojíte zábavné s užitečným. 

Zažít nudu? Nevadí!

Zdeněk Svěrák sice zpívá něco jiného, ale opravdu nevadí, když se vaše batole bude doma občas nudit. Samozřejmě byste ho neměli nechat celý den chodit od ničeho k ničemu a jen se nudit. Ale nemusíte vymýšlet jednu aktivitu za druhou, abyste dítě za každou cenu zabavili. Je dobré, když již od útlého dětství zažije nudu. Bude s ní umět v pozdějším věku pracovat a taky se zvládne zabavit samo. Nebude se spoléhat na to, že mu nějaký program vždy zajistí ostatní. Stojí to za to. 

Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.