Zásadním objevem v oblasti spánku je zjištění, že jeho délka není tak důležitá jako jeho kvalita. Spánek je totiž velice individuální záležitost. Někomu stačí pouze šest hodin, probudí se svěží a plný elánu, jiný spí devět hodin a jeho energie tomu stejně neodpovídá. Kvalitní spánek má důležitý vliv na správné fungování celého organismu, zajišťuje nám fyzickou výkonnost a psychickou odolnost během dne. Léčí tělo i duši. Dochází při něm k regeneraci tkání, detoxikaci, zlepšuje se paměť a kognitivní funkce. Tělo se během něj rovněž očišťuje od emočního vypětí a stresu, který jsme si přes den nastřádali.

Spánek, odraz celého dne

Hlavní vliv na kvalitu spánku má celkový životní styl. Ať už se jedná o místo, kde žijeme, o lidi, které máme kolem sebe, naše partnerství, rodinu, práci. Roli hraje i to, jestli jsme spokojení sami se sebou. Dalšími faktory, které ovlivňují náš spánek, jsou chronický stres, výživa, pitný režim, pohyb a také místnost, ve které usínáme. Dlouhodobý stres je pro spánek jedním z nejhorších nepřátel. Člověk ve stresu je totiž kvůli působení stresových hormonů adrenalinu a kortizolu stále připravený v režimu bojuj nebo uteč. Pro takového člověka bývá velmi obtížné usnout a spát celou noc. Často se během noci budí a nemůže se opět pohroužit do spánku. Časem vzniká spánková deprivace, ve které se zacyklíme a těžko z ní hledáme cestu ven.

To jsem zažívala den za dnem i já. Cítila jsem se úplně vyčerpaná a hluboko v sobě měla myšlenku, že už se nikdy nevyspím. Přála jsem si, aby se to změnilo, a tak jsem činila kroky, které mi z toho pomohly vystoupit. Odešla jsem z práce, která mě nenaplňovala, a začaly se dít věci. Změnila jsem okruh přátel, se kterými jsem se setkávala. Věřte mi, že i negativní lidi, které máte kolem sebe, mohou mít vliv na to, jak se celkově cítíte, a dokonce i na to, jak spíte. Vnitřní harmonie a pocit štěstí jsou známkou kvalitního spánku. Ponořila jsem se tedy do sebe, do hloubky svých strachů. A víte, co je na tom úžasné? Dá se s tím pracovat! Trvalo to sice poměrně dlouho, ale výsledky se postupně začaly objevovat.

Hledala jsem původ svých strachů, vnořila se do nich, nechala je sebou projít. Dovolila jsem si vypustit na povrch hluboké emoce, které v sobě často od dětství potlačujeme. Ptala jsem se sama sebe, proč mi strachy nedovolí usnout. Říká se, že spánek je malá smrt, a v tom se schovávalo i mé hluboké trauma. Strach ze smrti, strach o blízké, o sebe. Hodně mi pomohl dech, soustředění se na něj, čtení knih, psychoterapie, kterou jsem podstoupila. Začala jsem cvičit jógu, která mou mysl podstatně zklidnila a ztišila. Podstoupením těchto kroků jsem se konečně začala uvolňovat, získávat důvěru v sebe sama a opět jsem se dokázala oddat hlubokému léčivému spánku.

Než ulehnete do peřin

Zjistila jsem také, že když je moje večeře bohatá, ač zdravá, kvalita spánku se snižuje. Pokud večeři odlehčím, nebo dokonce vynechám, spánek je klidnější. V noci totiž probíhá očista organismu, a pokud je tělo přetížené, ve spánku vidíte jen obrázek toho, jaký životní styl celkově vedete. Další věcí je samozřejmě pitný režim, alkohol a jiné stimulační prostředky. Co se týče pitného režimu, je dobré se zavodňovat v průběhu celého dne a večer už na intenzitě pomalu ubírat. Spousta z nás dělá chybu v tom, že na pitný režim přes den zapomíná a večer ho dohání. To však není optimální, jelikož zatěžujeme ledviny a v noci se pak budíme, protože musíme na toaletu.

Někdo říká, že po sklence vína usne jak nemluvně. Jiný si dá před spaním kávu a tvrdí, že to na něj nemá vliv. Je to však mýlka. Vliv těchto stimulantů na kvalitní spánek je zásadní. Ačkoli na někoho může působit alkohol v přiměřeném množství sedativně, výzkumy potvrdily, že jeho užívání se na kvalitě našeho spánku podepisuje negativně. Játra musí přijatý alkohol metabolizovat, a tak v noci může docházet k pocení a návalům horka, což vede ke snížení kvality spánku a také jeho zkrácení. Proto je dobré vynechat alkohol 3 až 4 hodiny před tím, než jdeme spát. Podobné je to i s kofeinem a všemi ostatními stimulanty.

Večerní zklidnění

Náš spánek ovlivňuje i pohyb. Přiměřené cvičení je pro náš organismus celkově prospěšné, tělo se unaví a spánek díky tomu může prohloubit a zkvalitnit. Hlídejte si však, kdy a v jaké intenzitě své sportovní aktivity provozujete. Ve večerních hodinách určitě nedělejte náročný fyzický trénink. Vaše tělo by se rozproudilo a nechtělo by se vám spát. Na konci každého dne si dovolte okno, kdy se jen zklidníte a uvolníte, pomoci vám v tom může třeba hudba. Anebo klidná a pomalá lekce jógy, která vás na spánek příjemně připraví.

A pokud chcete opravdu zdravě spát, je také ideál ní vyhnout se modrému světlu z počítačů, televize a mobilů již několik hodin před tím, než ulehnete, nejlépe po západu slunce. Modré světlo totiž brání syntéze melatoninu. Raději si vezměte do ruky knížku, která vás uvolní, nebo dejte přednost partnerovu objetí, které taktéž zklidňuje a navozuje pocit bezpečí a radosti. Kvalitní spánek souvisí i s prostředím, ve kterém usínáme. Vsaďte na zatemňovací závěsy či rolety a raději na noc vypněte i wifi. Také teplota v místnosti, kde usínáme, by měla být našemu tělu příjemná. Před spaním se vyplatí i vyvětrat. Pokud se zaměříte na těchto pár pravidel, váš spánek bude kvalitní a budete každé nové ráno vítat s úsměvem.

Zdroj:

magazín Kondice