Ať už máte postavu jakoukoli, mějte při výběru (nejen) sukně na paměti tyhle tři hlavní zásady:

– Zdůrazněte části těla, které jsou přitažlivé (plný dekolt, úzký pas, oblé boky, štíhlé nohy).

– Zakryjte chytře nedostatky, jako je větší zadeček, široká stehna nebo objemnější bříško.

– Využijte oblečení k tomu, aby opticky vyvážilo nedostatky (pomůžou barvy a vhodné střihy).

Zdroj: Youtube

Tvar hruška: vsaďte na tmavou áčkovou sukni

Pro postavu tvaru hrušky je charakteristická útlejší horní polovina těla, výrazný pas a naopak širší stehna, boky a plnější zadeček. Důležité je tedy zaměřit se na odpoutání pozornosti od spodní poloviny těla pomocí širších a volnějších střihů.

Topy k sukním volte upnuté a klidně s hlubším výstřihem, oproti tomu sukně by měla být mírně rozšířená, ideálně do tvaru písmene A, bez skladů a kapes, které by zbytečně přidávaly na objemu. Pro hruštičky je vhodná i pouzdrová sukně, kterou si vykasáte do pasu a vezměte si k ní tílko – tím krásně upozorníte na úzký pas. Sukně s rozšířeným kanýrem či volánkem u kolen pak šikovně odvede pozornost od většího zadečku. Sukně si vybírejte v tmavší barvě a ideálně bez vzorů, případně se svislými pruhy, které vás nebudou opticky rozšiřovat. Můžete vsadit i na splývavé dlouhé sukně ke kotníkům, jen myslete na to, že pokud jste malá, je lepší k sukni obout sandálky na podpatku než ty s plochou podrážkou. Co se týče minisukní, tam sáhněte raději po délce ke kolenům, nikdy ne po kratší.

Tvar jablko: klidně si oblékněte minisukni

Jablíčkové typy postavy mají objemnější poprsí a problematičtější střed těla, především širší pas, slušet jim proto budou volnější oděvy, které zamaskují faldíky na břiše.

Ideální pro postavu typu jablko jsou sukně rovného střihu a sukně mírně do áčka. Dovolit si můžete i splývavé materiály a výraznější květinové vzory. Pokud máte štíhlé nohy, klidně se vyšvihněte v minisukni. Tabu by pro vás měly být sukně s vysokým pasem (ty sluší hruškám a přesýpacím hodinám) a všechny střihy, které na pas zbytečně upozorňují.

Tvar přesýpacích hodin: Pouzdrová sukně nebo úpletové šaty jsou nej

Pokud se pyšníte tímto typem postavy, můžete si gratulovat, protože je velmi ženská a muži z ní obvykle padají do kolen.
Nositelky tohoto typu postavy to mají v oblékání nejjednodušší. Cílem je poukázat na dekolt, zvýraznit štíhlý pas a odpoutat pozornost od širších boků a stehen, pokud jsou. Ze sukní je tak nejvhodnější pouzdrová, skvěle pak padnou klasické úpletové šaty s dlouhým rukávem či bez rukávů. Včelí pas vynikne hezky v kolové nebo plisované sukni, která by měla být u přesýpacích hodin základem šatníku. Stačí k ní obléknout obepnuté tričko, nazout baleríny a super outfit do práce i do divadla je na světě! Ženskost pěkně zvýrazní šaty s prostřihem v pase a lehce rozšířeným spodním dílem. I u tohoto typu postavy je áčková, lehce splývavá sukně končící v délce pod koleny kouskem, který v létě stoprocentně vynosíte – skryje větší zadeček, odhalí štíhlá lýtka a zvýrazní pas.

Zdroje:

https://www.vlasta.cz/krasa/jarni-saty-pro-baculky-saty-do-acka-bonprix-primark/

https://www.satysukne.cz/blog/sukne-jak-si-vybrat-sukni-k-typu-vasi-postavy/

https://www.thevelvetrunway.com/best-skirts-for-your-body-shape/